biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Basur Neden Olur ?

İnternet üzerinde bulunan arama motorlarında basur ile alakalı olarak en çok arananlardan biri basur neden olur sorusudur. Çoğunlukla basur rahatsızlığıyla karşı karşıya kalan insanlar bu aramayı yapmakta olup, tedbir amaçlı arayanlar nadirde olsa vardır.

basur-neden-olur

Basur hastalığının oluşması için bir çok etken söz konusudur fakat en önemli 2 faktör kabızlık, bununla birlikte ihtiyaç duyulmakta olan ıkınma ve beraberinde getirdiği tuvalette fazla zaman geçirmedir.

Basur rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmamak veya ilerlemesini önlemek için yapılması gerekenler şu şekildedir.

Kabızlığa çözüm bulun ;

Yukarı kısımda da bahsettiğimiz gibi hastalığın en temel sebebi kabızlıktır. Diğer sebepleride kabızlık ile birlikte gelmektedir. Bol bol meyve, sebze tüketerek, kepek ekmeği tüketerek veya kurutulmuş incir, kayısı gibi gıdalar alarak kabızlığınızı giderebilirsiniz. Eğer bunlar yeterli gelmiyorsa kepeğin kendisini temin edebilir, bir bardak kepeği yoğurt, süt veya çorbanın içine katarak tüketebilirsiniz. Düzenli bir şekilde bu gıdalarla beslendiğiniz taktirde bağırsaklarınız eğitilmiş olacak ve kabızlık sorunu kalmayacaktır.

Tuvalet ihtiyacınız esnasında ıkınmayın ;

Kabızlık sorununuz varsa tuvalet ihtiyacınızın geldiğini hissettiğinizde dışkılamak için asla ıkınmayın. Çünkü ıkınma gösterdiğinizde her ne kadar rahatladığınızı hissetsenizde aslında başka sıkıntılara yol açtığınızı bilmemektesiniz. Ikınmak yerine dışkınızın kendiliğinden çıkmasını bekleyin, olmuyorsa zorlamayın. Çünkü ıkınmak anüs bölgesinin içerisinde bulunan toplardamarların genişlemesine neden olmakta, sonrasında ise bağ dokularının gevşemesine sebep olmaktadır.

Makat yırtılması oluşabilir

Ayrıca kabızlık basur oluşmasına sebep olmayarak, makat yırtılması yani anal fissür oluşmasına da sebep olabilir. Tuvalet ihtiyacınızı gidermek amacıyla ıkındığınız sırada dışkınız sert ve zor bir şekilde çıkış yaparak anüs kenarında küçük bir çiziğe sebep olabilmektedir. İlk zamanlar sadece tuvaletten sonra yanma yapan bu çizik daha ileri ki günlerde gün içinde çeşitli yanık ve ağrılara sebep olmaktadır.

http://www.basurklinigi.com/basur-neden-olur/
http://www.basurdoktoru.com/basur-neden-olur

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Murat

  İyi günler hocam Kabızlığıma çözüm bulamıyorum her yolu denedim cok rahatsızım kurtulamıyorum bu durumdan.

  1. Doktorunuz

   Merhaba;
   Bol su içiniz, yediklerinize dikkat ediniz, Hergün yemeğinizi yanında salata yemeğe özen gösteriniz. meyve yiyiniz, posalı gıdalar tüketiniz. İnternet sitemizden önerilere bakabilirsiniz. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.

Sizi Arayalım