biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Varis Nedir, Neden Olur ?

varis-nedir-cesitleri

Varis rahatsızlığıda aslında daha çok tedbirsizlik ve önemsememe ile meydana gelen bir problemdir. Çoğunlukla genetik olarakta görülmekte olan rahatsızlık için gerekli tedbirler alındığı zaman oluşma riski neredeyse yarı yarıya düşer belki de hiç olmaz denilebilir.

Varis nedir ?
Bacaklarda hemen derinin altında bulunan toplardamarların genişlemesiyle meydana gelen şekil bozuklukları ve kıvrımlara varis denmektedir.

Nasıl oluşur ?
Toplardamarların içerisinde kirli kanı kalbe doğru pompalama görevini yapmakta olan kapakçıklar bulunmaktadır. Aslında yer çekimi ile birlikte aşağıda duracak olan kan sibop görevi gören bu kapakçıklar sayesinde kalbe doğru pompalanır fakat mesleği gereği sürekli ayakta duran veya sabit olarak oturan kişilerde bir süre sonra bacaklara binen yük ile birlikte kapakçıklar hasar görür ve fonksiyonlarını yitirirler. Fonksiyonlarını yitiren kapakçıklar kanı artık pompalayamazlar ve kanın aşağıda birikmesi toplardamarların genişlemesine sebebiyet vermektedir. Bu genişlemeler ile de damarlarda şişlik oluşmakta ve şekil bozuklukları yaratmaktadır.

Neden olur ?
Üst kısımda nasıl oluştuğu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Varis oluşumu az önce bahsettiğimiz gibi sürekli oturan veya ayakta duran insanlarda görülür. Eskiler bu rahatsızlık için öğretmen hastalığı demektedirler. Sürekli ayakta veya oturma pozisyonunda sabit olarak durmanın dışında genetik bir rahatsızlıktır. Ailede babada veya özellikle anne de varsa varis olma riski artmaktadır. Bunun dışında fazla kiloya sahip insanlarda da varis oluşma olasılığı oldukça yüksektir.

Belirtileri nelerdir ?
Bu rahatsızlık ile bacaklarda düzensiz şişlikler, şekil bozuklukları görülür. Gün içerisinde akşama doğru artarak yorgunluk ve ağırlık hissi ile ağrı, kaşıntı ve uyuşma olabilmektedir.

Varise bağlı şikayetler
– Sabah uyandığınızdan itibaren birşey olmamış gibi hayatınıza devam eder akşama doğru artmaktadır.
– Ağrı, kaşıntı, yorgunluk ve diğer şikayetler çoğunlukla bacağın diz altı kısmında görülmektedir.
– Bacaklarda kan dolaşımı olması açısından akşamları bacakları yukarıda tutacak şekilde istirahat etme ihtiyacı duyulur.
– Doktor tavsiyesi ile uygun bir varis çorabı kullanımı tedavi etme özelliğine sahip olmasa bile rahatlatmak için fayda sağlar.
– Sıcak ortamlarda şikayetler artar. Bu sebepten dolayı sauna, hamam ve plajda güneşlenme gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.
– Soğuk havalar ve soğuk su ile bacak banyosu rahatlatır ve şikayetleri azaltmaktadır.
– Günlük olarak yürüyüş, yüzme veya benzeri sporlar yapmak rahatlama sağlayacaktır.

Varis çeşitleri

1- Büyük varisler ; En ileri düzeyde ki varis çeşididir. Şekil bozuklukları ve kıvrımları net ve rahatsız edici bir şekilde olmaktadır. Tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kişide yaşam kalitesini oldukça düşürmeye yol açabilir. İleri aşamalarda yara ve kanamalara sebebiyet verebilecek düzeye gelebilmektedir.

2- Orta varisler; 2-3mm çapında ki varislere denir. Cilt altından hafif hafif belli olmaya başlayan varis türüdür.

3- Kılcal varisler ; Cilt üzerinde şekil olarak herhangi bir değişiklik yapmayan fakat estetik olarak çirkin bir görüntüye sebebiyet veren varis çeşididir. Erkeklerin yüzlerinde özellikle burun ve çevresinde görülmekte olan rahatsızlık kadınlarda sıklıkla bacaklarda oluşur. Alkol kullanan insanların yüzlerinde çok bariz belli olmaktadır.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.

Sizi Arayalım