Anasayfa / Genel / Basur İlaçla Tedavi Edilir mi?

Basur İlaçla Tedavi Edilir mi?

Basur (hemoroid) bir doku hasarı yani yapısal bir problemdir. Dolayısıyla ilacın kişiyi rahatlatmaktan başka bir etkisi olmaz. Yani doku hasarını tedavi etme üstünlüğü yoktur. Fakat insanlar bu konuda muayene ve tedavi olmaktan utandıklarından dolayı ilk olarak çözüm bulmak için internete veya çevrelerinde ki insanlara danışırlar.

İlaç, krem veya bitkisel karışımlar daha mantıklı gelmektedir. Özelliikle bu bitkisel karışımların tanıtımlarının ve satışlarının yapıldığı sitelerde görülen olumlu yorumlar satın alınması ve kullanılmasını olumlu yönde tetiklemektedir. Aslında az önce değindiğimiz gibi sadece şikayetleri rahatlatacak özellikleri bulunabilir, rahatsızlığı komple tedavi etme lüksü yoktur. Fakat utanma ve çekinme gibi hissiyatlar olduğundan tercih edilmektedir.

basur ilaçla tedavi edilir mi

Basurun dereceleri bulunmaktadır. İç ve dış basur şeklinde 2’ye ayrılan bu hastalık, yine bu iki sınıfın alt sınıfları şeklinde incelenir. İç basur da kendi arasında 1. 2. 3. ve 4. derece olarak ayrılır. Rahatsızlığı 3. derece olan biri her ne kadar ilaç, krem veya bitkisel ilaç kullansada rahatsızlığın derecesi gerilemez üçüncü derece olarak devam eder.

Basur İlaçları Nelerdir ?

Basur çoğunlukla ağrı yapan bir rahatsızlık değildir. Fakat tromboze hemoroid (basur boğulması) olan kişilerde ağrı görülebilir. Bu dışarı çıkan memenin makat kasları arasında sıkışmasından dolayı kaynaklanan ağrılardır. Bu dönemde oluşan ağrılarda ağrı kesici, anestol merhem, kortos fitil, proctoglivenol krem, proctolog anal isminde ki ilaçlar kullanılabilir. Bunların dışında sıcak su banyosuda fayda sağlamaktadır. Sıcak su banyosunun çok sıcak olmadan yakmayacak derecede ılık sudan biraz daha sıcak olması tavsiye edilir ve günde istenildiği kadar yapılabilir.

basurda hangi ilaçlar kullanılır

Bitkisel Basur Tedavisi

Beşeri ilaçlar kadar etkisi olmasa da bu tarz hazırlanan ilaçların basura sebep olan kabızlığı giderebilme özellikleri olabilir. Dolayısıyla yumuşama gösteren dışkı kişinin rahat ve yumuşak dışkılamasına olanak tanır. Dolayısıyla bu bir rahatlama verebilmektedir. Tedavi edebilme özelliği yoktur, olduğunu söyleyenler de maalesef yalan söylemektedirler.

Bitkisel kür ismi verilen bu ürünleri satan kişilerin para kazanma hırsları kişilerin sağlığının öneminin önüne geçmiştir. İnsanların az önce de bahsettiğimiz utanma gibi hissiyatlarından faydalanarak kazanç sağlamaktadırlar. İlacı kullandığınız dönemde vakit kaybedebilir, rahatsızlığın ilerlemesine neden olabilir aynı zamanda küçükte olsa maddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

whatsapp bilgi hattı

Basur Nasıl Geçer?

İlk olarak kişinin hangi derece basura maruz kaldığı bilinmeli ve buna göre uygun tedavi çeşitleri sunulmalıdır. Basur rahatsızlığı yaşayan insanların öncelikle proktoloji (makat hastalıkları) konusunda uzman ve tecrübeli bir genel cerrahiye muayene olması gerekmektedir.

Muayene sırasında hekim tarafından basurun derecesi tespit edilerek, hangi tedavi yönteminin kullanılacağına karar verilir.

IDEA Klinikte Uygulanan Basur Tedavi Yöntemleri

– Lazer
– RBL (lastikle basuru boğma)
– THD (atar damarını kökünden bağlama)
– De Longo (üst kesimden bağırsak parçası çıkararak asma)
– Klasik ameliyat

basur ilaçları işe yarar mı youtube

Basur İlaçları Nelerdir?

Hemoroid hastalarının kullanabileceği tablet, fitil, krem ve merhem formlarında ilaçlar vardır. Fikir verebilmek adına bu başlık altında bu ilaçlardan bahsedeceğiz. Ancak ilaçları doktor tavsiyesi ile kullanmanız önerilmektedir.

Basur İlaçları (Tablet)

Daflon Tablet
Hisperidin ve diosmin maddelerini içermekte olan daflon tabletin şikayetleri ve kanama ihtimali ile şişliği azalttığı bilinmektedir.

Doxium Tablet
Kalsiyum dobesilat içeren Doxium tabletin 500 ve 1000 mg olmak üzere iki farklı formu mevcuttur. Kalsiyum dobesilatın toplar damarlarda kısmi daraltıcı özelliği bulunmaktadır. Doxium tabletin etkisi yaklaşık daflon ile aynıdır.

Vendios
Diosmin içeren Vendios, etki olarak da daflon ve doxium benzeridir.

Venoruton Tablet
Okserutin içeren Venoruton tabletin damarları koruma ve güçlendirme etkisi mevcuttur. Ayrıca minimal kanamaları durdurma özelliğine sahiptir.

Basur Fitilleri ve Kremleri

Hemoroid hastalığı için geliştirilmiş olan fitillerin aynı zamanda krem formları da bulunduğundan aynı başlık altında ele alınacaktır.

Kortos Fitil ve Krem
Kortizon ve poidokanol maddelerini içeren Kortos fitil ve krem uygulanan bölgede bulunan şişlik ve ödemi azaltmada rol oynamaktadır. Ayrıca damarlarda büzülme sağladığı gibi kanama ve ödemi azaltır.

Kortizon içerdiği için bir haftadan uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

Proktolog Fitil ve Krem
Ruskogenin ve trimebutin içermekte olan proktolog fitil ve merhem toplar damarların büzüşmesini sağlayarak kanama ile diğer şikayetleri azaltabilir.

Prokto Glyvenol Fitil
İçeriğinde bulunan lidokainin lokal anestezik etkisi vardır ve ağrıyı azaltmada rol oynar. Ayrıca damar duvarlarının güçlenmesinde rol oynar. Böylece kanamayı ve diğer şikayetleri azaltma özelliği mevcuttur.

Basur Merhemleri

Anestol Merhem
Bölgesel uyuşturma özeliği bulunan Anestol merhem makat çatlağı, tromboze hemoroid ve anal hematom gibi ağrıya sebep olan makat hastalıklarında meydana gelen ağrıyı azaltmak için tercih edilebilir.

Anuflex Merhem
Etkisi oldukça yüksek ağrı kesici bir merhem olan Anuflexin ayrıca bölgesel uyuşturma ve bölge kaslarını gevşetme özelliği de bulunmaktadır. Makat hastalıklarında meydana gelen ağrıların çoğunluğu anüs kaslarına kontrolsüz kramp girmesiyle oluşur. Anuflex bu krampı çözerek ağrı şikayetinin azalmasında büyük rol oynar.

Hedensa Pomad
Bölgesel uyuşturma özelliği olan bir diğer merhem Hedensa pomaddır. Bu özelliği sayesinde tromboze hemoroid kaynaklı ağrıları azaltır. Etki olarak anostole benzemektedir. Ağrı arttıkça uygulanabilir, sık uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Hemoraljin Pomad
Damarların büzüşmesini sağlayan Hemoraljin Pomad ağrı ve sızıntı şeklindeki kanamayı azaltabilir. Çoğunlukla şiddetli ağrılı durumlarda önerilir.

Kaynak:
1- Op. Dr. Atilla KAYA – IDEA TIP – https://www.ideatip.net/basur-ilaclari-nelerdir-basur-ilacla-tedavi-edilir-mi

2- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280#:~:text=Apply%20an%20over%2Dthe%2Dcounter,bath%20fits%20over%20the%20toilet

3- https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids/treatment

4- https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK

Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz