biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Makat Kanaması Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Anüs bölgesinde meydana gelen kanamalar çoğunlukla kişiler veya çevreleri tarafından hemoroid yani halk isminde ki ismiyle basur sanılır. Ancak insanların ezbere bir şekilde kendi kendilerine böyle bir teşhis koyması doğru değildir. Makat bölgesinde meydana gelen kanama şikayeti sadece basur değil daha ciddi ve risk oluşturan hastalıkların habercisi olabilir. Eğer bu tarz bir şikayetiniz varsa vakit kaybetmeden proktoloji konusunda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririz.

Aşağıda ki videomuzda makat kanaması ve sebep olan faktörler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

makat-kanamasi-neden-olur

Toplumda makat kanaması yaşayan insanlar kendi kendilerine basur teşhisi koymaktadır. Unutmayın ki, anüs kanamaları çok ciddi risk oluşturan hastalıkların habercisi olabilir!

Makat Kanaması Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Kanama şikayetiniz söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurmalı eczacı ya da çevrenizdekilerin tavsiyesi üzerine ilaç kullanımından kaçınmalısınız. İlaç tedavisi mümkünse bunu size genel cerrahi uzmanı reçete etmelidir. Makat hastalıklarının muayene ve tedavisinde asıl danışmanız gereken uzman proktoloji konusunda tecrübesi olan genel cerrahidir. Aile hekimleri ya da farklı branşlarda uzman olan hekimler çok hakim olmadığı için doğru teşhisi koyamayacağı gibi ilaçla tedavi edilemez bir durum olduğunun farkına varamayabilirler.

Makat Muayenesi

Proktoloji uzmanına başvurduğunuzda ilk olarak anoskop ismi verilen aletle muayene edecek, bu alet sayesinde bağırsağın son 10 cm’ini kadar görebilecektir. Bu muayene esnasında doktorunuz kanamaya neden olan hastalığı ya da sorunu teşhis ederek hastalığınız ve uygulanacak tedavi yöntemi hakkında sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

Eğer ki anoskop ile teşhis konulamadıysa veya emin olmak isteniyorsa kolonoskopik inceleme yapılabilir.

Eğer kanama sorunu ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden, nasılsa geçer diye beklemeden doktorunuza başvurursanız erken teşhis sağlayabilirsiniz. Böylece erken teşhis sayesinde herhangi bağırsak riski söz konusuysa hastanın kurtulma olasılığı %90’ın üzerindedir. İlerlediği taktirde oran biraz daha düşer.

ASLA UTANMAYIN!
Bir çok kişi, hastalığın meydana geldiği bölgeden dolayı utandıkları ve çekindikleri için sıkıntının kendi kendine geçmesini bekler. Eğer ciddi bir rahatsızlık söz konusu ise bu geçen zaman içinde daha fazla ilerleyerek daha ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olur. Halbuki çekinmeden vaktinde başvurulsa hem tedavi kolay olacağı gibi hemde şikayetler daha az süre çekilecek dayanılmaz bir hal almayacaktır. “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork” sözünü hatırlatmak isteriz.

Doktor ve hasta arasında herhangi bir utanılacak durum söz konusu olmaz. Doktorunuz gün içinde bir çok hastanın muayenesini ve tedavisini gerçekleştirmekte olup tek amacı insanların sağlıklı olmasıdır.

Diğer bir husus ise özellikle ağrı olmayıp sadece kanama görülen kişiler daha rahat davranmaktadır. Ağrı yoksa önemli bir durum yoktur düşüncesi tamamen yanlıştır. Çünkü makatta görülen kanser tiplerinde zaten ağrı görülmemektedir. Ağrılı ve kanama görülen makat hastalığı anal fissürdür.

Makat Kanamasına Neden Olan Hastalıklar

Hemoroid (Basur)

Sitemizin asıl konusu olan basur rahatsızlığıdır. Makat bölgesinde en çok meydana gelen ve kanamaya yol açan hastalıktır. İnsanlar makat bölgesinde hissettikleri acı, ağrı ya da gördükleri kanamalardan dolayı direk olarak kendi kendilerine hemoroid tanısı koyabilmektedir. Dolayısıyla kişiler rahatsızlıklarının tam olarak ne olduğunu bilmeden hemoroide yönelik ilaçlar ya da bitkisel karışımlar kullanabilmektedir. Bu uğraşların olduğu süreçte kaybedilen zaman içerisinde mevcut rahatsızlık ilerleme gösterebilir. Dolayısıyla teşhisi geciktiğinde kişinin şikayetleri de artış göstermektedir. Makat bölgesinde bu şikayetlerin hissedildiği taktirde vakit kaybedilmeden hekime başvurulması gerekmektedir.

Sitemizde üzerinde özellikle durduğumuz bir konu vardır. Basur çoğunlukla kabızlık ve beraberinde gelen ıkınma hissi ile oluşum göstermektedir. Kabızlık sorunu olan kişiler dışkılamak için ıkınma gereksinimi duyarlar ve bu ıkınma sırasında meydana gelen basınç makat bölgesinde ki toplardamarda hasar oluşmasına sebep olduğundan genişleme meydana getirmektedir.

Kabızlık haricinde, seyrekte olsa ishal, gebelik ve çok aşırı öksürmekte basur oluşumuna yol açabilmektedir. Bu rahatsızlığın meydana getirdiği kanama dışkı çevresinde 2-3 damla olacak şekilde görülebilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Halk arasında makatta çatlak, makat çatlağı veya makat yırtılması gibi değişik isimlerle tabir ediliyor olsa da hastalık aynıdır. Kanamaların meydana geldiği sık rastlanılan makat hastalıklarından biridir. Bu rahatsızlığın meydana getirdiği kanamalar tuvalet ihtiyacı sonrasında kullanılan tuvalet kağıdında görülmektedir. Çok sık olmasa da nadir olarak damla şeklinde de görülebilmektedir. Kanamanın dışında acı ve ağrı da çok fazla olmaktadır. Anal fissürün ilk ortaya çıktığı döneme akut makat çatlağı ilerleme gösterdiği dönemde ki ismine ise kronik makat çatlağı ismi verilmektedir. Akut olan tipinde meme oluşmazken, kronik halinde meme meydana gelmektedir. İlk dönemde ilaçla tedavisi mümkün olabilen anal fissür ilerleme gösterdiği taktirde yalnızca cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Makat Fistülü (Anal Fistül)

Nadiren kanamaya neden olan rahatsızlıklardan biridir. Kanamadan ziyade en çok iltihaplı akıntı görülmektedir.

Kolon (Bağırsak Kanseri)

Sürekli ishal ve kabızlık, büyük abdestin incelmesi, anüsten ve dışkıdan kan gelmesi, dışkıda yumurta akı benzeri salgı görülmesi, bağırsakların yeterince boşalmama hissi, dışkılamada zorluk ve ağrı söz konusu ise bağırsak kanseri olasılığı yüksektir.

Anüs (Makat) Kanseri

Kanama, meme, ıslaklık, akıntı, kötü koku, ağrı, tuvalet kağıdında kan görülmesi ve kaşıntı gibi belirtilerin görülmesi makat kanseri olasılığını ortaya koymaktadır.

Polipler

Makatın hemen içinde et benlerine benzer yapılara polip ismi verilmektedir. Çoğunlukla iyi huylu olduğu gibi nadiren de olsa kötü huylu da olabilir. Bu ayırım patolojik inceleme doğrultusunda kesinleştirilir.

Anal Dermatit (Mayasıl)

Aşırı hijyen, anüsün nemli veya ıslak kalması, dar giysiler tercih etmek gibi sebeplerden makat bölgesi tahriş olarak kaşıntılara maruz kalabilir. Aşırı kaşındığında zarar gören koruyucu tabaka kanamaya sebebiyet verebilir.

Referans:
https://www.basurklinigi.com/makat-kanamasi/
https://www.makatcatlagi.net/makat-kanamasi

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK
Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

11 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Zühre

  2 haftadır makatımdan kan geliyor, kan sayımı yaptırdım 10 çıktı. Normal mi? Ne yapmalıyım?

  1. Asistan

   makatta kanama yoğun şekildeyse aşırı kan kaybı başka sorunlarada sebep olabilir bunun için kanama sebebi olan durumu değerlendirmeli ve tedavi olmalısınız

 2. Yasemin

  Merhaba 3 gündür aralıklı sekilde tuvaletimi yaparken kanama oluyor sebebi nedir acaba

  1. Asistan

   merhaba kanama sebebi olarak kabızlık ve ıkınma başta gelir ancak bu durum sıklaştıysa mutlaka muayene olmalı uygun tedaviyi olmalısınız

 3. Eren

  Makat muayenesi ücretlerini ögrenebilirmiyim?k.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 4. Firuze

  Merhaba hocam 1 kere makattan kanamam oldu bir daha kanamadı baktırmam gerekir mi. ağrı sancı kaşıntı yada akıntı vs yoksa sorun yoktur. ancak tekrarlarsa muhakkak muayene olmanızda fayda var.k.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 5. Anıl

  Makatımda küçük bi et parçası var. Ağrısı yok. Hemoroid sanırım. Ağrısız ameliyatsız yapacağınız bişey varmı. merhaba muayene olmadan konu ile ilgili birşey diyemeyiz. k.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 6. Sevgi

  Merhaba 1 haftadir makatta kanama oluyo cok kotu aci ve yanma oluyo ne yapmam lazim
  merhaba muayene olmadan birşey söylememiz doğru olmaz. bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 7. Op. Dr. İbrahim KAVAK

  Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır, gecikmeden muayene olmalısınız.

 8. Anonim

  Makatım ağrıdığında krem sürdüm iki gün otururduğumda ağrı yaptı ondan sonra kan geliyor

  1. Op. Dr. İbrahim KAVAK

   Apse olabilir, genel cerrahi muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.