Anasayfa / Genel / Varis Hakkında Tüm Merak Edilenler (Toplardamar Genişlemesi)

Varis Hakkında Tüm Merak Edilenler (Toplardamar Genişlemesi)

Bu yazımızda toplumda kadınların neredeyse yarısının başını ağrıtan varislerin ne olduğundan ve neden oluştuğundan bahsedeceğiz.

Varis Nedir?

Vücudumuzda iki çeşit ana damar ve bunlara yardımcı damarlar bulunmaktadır. Ana damarlar atardamar ve toplar damarlardır. Atardamarlar kalpten aldığı kanı vücudumuza dağıtır. Toplardamarlar ise kullanılan kanı temizlenmek üzere kalbe taşır. Bu ana damar grupları arasında yardımcı damarlara ise kılcal damarlar denilmektedir.

Varisler kirli kanı taşımakla görevli toplardamarlarda meydana gelmektedir. Toplar damarlar üzerinde 5 10 cm aralıklarla kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların amacı kan kalbe taşınırken geriye kaçmasını engellemektir. Kapakçıkların bozulması ve görevini yerine getirememesi kirli kanın damarlarda birikerek damarın genişlemesine yani varis oluşmasına neden olmaktadır.

Videoda damar kapakçıklarının nasıl çalıştığı net bir şekilde görülmektedir. Bu sayede sorunun neden olduğu daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Varis Neden Oluşur?

Varis toplardamarlarda bulunan kapakçıkların bozulmasına bağlı olarak oluşur. Toplardamar kapakçıklarının bozulmasını tetikleyen durumlar ise şunlardır;

  • Genetik
  • Sürekli Sabit Oturmak
  • Sürekli Ayakta Durmak
  • Fazla Kilolu Olmak
  • Yaşlılık
  • Gebelik

Genetik Faktörler Varis Oluşumunda Etkilidir.

Varis genetik bir hastalıktır demek çok doğru bir tabir olmasa da genetik faktörlerin etkisi gözardı edilemez. Ailesinde varis olan bireylerde sorunun görülme riski çok daha fazladır.

Örneğin, 1994 yılında Amerika’da yapılan bir çalışmada her iki ebeveyninde de varis problemi olan bireyler için varise yakanlanma riskinin %90 civarında olduğu tespit edilmiştir. Yine aynı çalışmada yalnızca bir ebeveyninde varis olan erkeklerde %25, kadınlarda ise %62 oranında risk olduğu tespit edilmiştir.

https://www.researchgate.net/publication/221809030_Evidence_for_a_genetic_role_in_varicose_veins_and_chronic_venous_insufficiency

Sürekli Sabit Kalmak Damar Genişlemesine Neden Olur.

Toplardamarlar bacaklarda kullanılan kanı temizlenmesi için kalbe pompalar. Bu pompalama işlemi tabiri caizse yer çekimine aksi yönde ilerler. Bu durum kanın kalbe çıkışının zor olmasına neden olmaktadır. Ayakların kalp hizasında olması ya da yukarısında olması kan akışını kolaylaştırmaktadır.

Uzun süre oturmak ve sabit kalınması kanın akışını zorlaştırmaktadır. Bu durumda varisin oluşmasına uygun zemin hazırlamaktadır. Kanın pompalanmasında ki zorluk geriye kaçma ve sızmalar olmasına neden olur. Geriye kaçan ve sızan kan bölgede birikerek damarların genişlemesine ve varis oluşmasına neden olur.

Fazla Kilolu Olmak Varis Riskini Arttırıyor.

Fazla kilolar hayatın her alanında sorunlara neden olmaktadır. Sağlık bu alanların başında gelmektedir. Kişinin fazla kilolu olması pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunlardan birisi de varistir. Kişinin vücut ağırlığının fazla olması bacaklara uygulanan baskıyı arttırmaktadır. Baskı uygulanan bacakta ise kan dolaşımı zorlaşır ve varis oluşur.

Yaş İlerlemesi İle Birlikte Varis Riski Artmaktadır.

Yaş ilerlemesi ile birlikte vücudumuzda birçok hastalık kendini göstermeye başlar. Bunlardan birisi de varis hastalığıdır. 50 yaş üstü kadınların neredeyse yarısında varis şikayetleri bulunmaktadır. Yani her 2 kadından biri risk altında.

Kadınlar arasında yapılan bir çalışma genel nüfusun %39unun, 50 yaş üstü kadınların ise %62sinin varis riski taşıdığı yönünden verilere ulaşmıştır.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S07415214060136

Varisler Çeşitleri

Vücudumuzda oluşan varisler 3 grupta incelenmektedir. Bunlar kılcallar, orta boy ve büyük boy varislerdir.

Kılcal Damar Çatlaması

Kılcal damar çatlamaları varislerin en zararsız olanıdır. Bu nedenle genellikle hastalık olarak nitelendirilmekten ziyade estetik sorun olarak kabul edilirler.

Kılcallar örümcek ağı görünümünde olan damar çatlamalarıdır. Büyüyerek orta boy veya büyük boy varislere dönüşmezler. Ancak hızlı bir şekilde örümcek ağı gibi yayılabilirler. Sağlık açısından şikayate neden olmazlar. Ancak nadiren bazı hastalarda sızlama şikayetine neden olduğu durumlarda görülmektedir.

Orta Boy Varisler

2-3 mm olan toplardamar genişlemeleri orta boy varis olarak kategorize edilmektedir. Yeşilimsi ve morumsu bir rengi vardır. Damarlar genişledikçe kıvrımlı bir hal almaktadır. Ve bu kıvrımlı hal cilt yüzeyinden görülebilmektedir. Bu tür varisler tedavi edilmezse zaman içerisinde büyük boy varislere dönüşebilir.

Büyük Boy Varisler

3 mm ve üzerinde deriden oldukça kabarık halde duran varislerdir. Bzı hastalarda şikayetler çok şiddetli olabilirken bazılarında görüntü dışında herhangi bir şikayet yaşanmayabilir.

Bu tür varisler tedavi edilmez ise zamanla kanama şikayetlerine ve en son aşama olarak bacak yaralarına neden olabilir. Bu nedenle varisler fark edilir edilmez tedavi edilmesi ilerleyen süreçte daha zorlu sorunlarla karşılaşılmaması açısından önemlidir.

Belirtileri nelerdir ?


Bu rahatsızlık ile bacaklarda düzensiz şişlikler, şekil bozuklukları görülür. Gün içerisinde akşama doğru artarak yorgunluk ve ağırlık hissi ile ağrı, kaşıntı ve uyuşma olabilmektedir.

Varise Bağlı Oluşan Şikayetler

– Sabah uyandığınızdan itibaren birşey olmamış gibi hayatınıza devam eder akşama doğru artmaktadır.
– Ağrı, kaşıntı, yorgunluk ve diğer şikayetler çoğunlukla bacağın diz altı kısmında görülmektedir.
– Bacaklarda kan dolaşımı olması açısından akşamları bacakları yukarıda tutacak şekilde istirahat etme ihtiyacı duyulur.
– Doktor tavsiyesi ile uygun bir varis çorabı kullanımı tedavi etme özelliğine sahip olmasa bile rahatlatmak için fayda sağlar.
– Sıcak ortamlarda şikayetler artar. Bu sebepten dolayı sauna, hamam ve plajda güneşlenme gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.
– Soğuk havalar ve soğuk su ile bacak banyosu rahatlatır ve şikayetleri azaltmaktadır.
– Günlük olarak yürüyüş, yüzme veya benzeri sporlar yapmak rahatlama sağlayacaktır.

Varis Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Varis damarlarda oluşan bir hastalıktır. Bu nedenle en mantıklı branş kalp ve damar cerrahisi alanına başvurmak olacaktır. Ciit yüzeyinden de görülen bir hastalık olması nedeniyle bazı hastalar cildiye branşını tercih etmektedir. Ancak sorun ciltte değil damarlda oluşmaktadır. Bu nedenle cildiye alanının tercih edilmesi yanlıştır. https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/

Yazar: Op. Dr. Oğuz UĞUR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz