biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Varis Nasıl Önlenir?

Varis üç çeşide ayrılan bir damar hastalığıdır. Çeşitleri kılcal, orta ve büyük olarak isimlendirilir. Kılcal damar sorunu kötü görünüme yol açtığından dolayı şikayet edilen bir rahatsızlıkken, orta ve büyük boyutlu rahatsızlıklarda sızlama, kramp, ağrı ve benzeri şikayetler meydana gelmektedir.

varis-olusumunu-onleme

Kılcal varisler ilerleme göstererek orta veya büyük varis halini almazlar fakat yoğunluk düzeyi artış gösterebilir. Orta varisler ise herhangi bir tedbir alınmadığı ve ihmal edildiği taktirde büyük varis boyutuna ulaşabilmektedir. Hatta hala herhangi bir önlem alınmazsa varis ülseri oluşumuna yol açabilmektedir.

Varis Önlenir mi?
Damar genişlemesi ismi de verilen rahatsızlık ailesel yatkınlık olarak ifade edilen genetik bir hastalıktır. Anne veya babasında varis olan birinin de bu hastalığa maruz kalma olasılığı oldukça yüksektir fakat illa ki olacak anlamını taşımaz. Ailesinde hiç varis olmayan biri de varis rahatsızlığıda maruz kalabilir.

Öncelikle varisin meydana gelmesinde rol oynayan sebepleri sıralayalım

– Ailesel yatkınlık: yukarıda da belirtildiği gibi anne veya babasında bu hastalığın olduğu kişilerin de sahip olma olasılığı yüksektir.

– Hareketsiz yaşam tarzı: Gerek iş, gerekse özel hayatında sürekli olarak oturan veya ayakta duran, hiç yürümeyen, saatlerce bilgisayar başında oturan veya televizyon izleyen kişilerde oluşma ihtimali yüksektir. Kişilerin mutlaka belli aralıklarla hareket etmesi ve kan dolaşımının sağlanarak kirli kanın kalbe doğru pompalanması sağlanmalıdır.

– Aşırı kilolar: Fazla şişman olan kişilerin bacaklarına binen yükte arttığından varis oluşum riski fazladır.

– Kabızlık: Kişilerde görülen kronik kabızlık sorunundan dolayı dışkılama esnasında sarfedilen ıkınma ile bacaklarda ki damarlarda meydana gelen basınç varis oluşumunu tetikleyebilmektedir.

– Hamilelik: Hamilelik ile birlikte alınan kilolar sonucunda bacaklara yük binmesi, hamilelik esnasında hareketsiz kalınması ve doğum sırasında gösterilen ıkınma doğrultusunda varisler meydana gelebilmektedir.

Varisin oluşumunda rol oynayan en bilindik etkenleri sıraladık. Varis toplardamarlar da kanı yukarı doğru pompalama görevi gören kapakçıkların hasar görmesi doğrultusunda meydana gelir. Bu kapakçıklar hasar gördüğünde fonksiyonlarını yitirerek kanı pompalayamadığı için, kirli kan aşağı da birikme gösterir. Dolayısıyla sürekli birikme gösteren kan damarların genişlemesine sebebiyet verir. Kapakçıkların tedavisi hiç bir şekilde mümkün olmadığından sorun yaratan bu damarların tahrip edilmesi gerekir. Varisleri olan birinin maalesef tedavi dışında iyileşmesi ya da önlemesi mümkün değildir. Fakat mevcut varislerin ilerlememesi için alınacak tedbir ve önlemler vardır. İhmal edilmemesi ve mutlaka yapılması gereken faktörler şu şekildedir.

Varislerin ilerlememesi ve şikayetlerinin azaltılması için yapılması gerekenler

– Sürekli oturuyor veya ayakta duruyorsanız belli aralıklarla yürüyün.
– Günlük olarak 30-45 dakikalık yürüyüşler yapın.
– Alkol kullanmayın.
– Yürüyüş dışında bisiklet ve yüzme gibi aktiviteler yapılabilir. Fakat yüzdükten sonra plajda veya havuz kenarında güneşe maruz kalınmamalıdır.
– Sauna veya hamam gibi sıcak ortamlardan kaçınılmalı.
– Bacaklar soğuk suya sokularak yürüyüş yapılabilir. veya soğuk su içinde masaj yapılabilir.
– Akşamları ağırlık ve yorgunluk hissinin azalması için bacaklar yukarıda olacak şekilde istirahat edilebilir.
– Doktor tavsiyesinde varis boyutuna uygun şekilde çorap kullanılabilir.
– Çok sıkı kemerli veya dar pantolonlar giyilmemeli.
– Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı.
– Kilo almamaya ve fazla kiloların verilmesine özen gösterilmelidir.
– Hamileliğin ikinci yarısında bacaklar yukarıda duracak şekilde istirahat edilmeli.
– Hamileyken varis çorabı kullanılmalıdır.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis-olusumu-nasil-engellenir https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/

Yazar: Op. Dr. Oğuz Uğur
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.

10 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Selvi

  Merhaba hamileyken nasıl bir varis çorabı kullanılmalıdır ?

  1. Doktorunuz

   Merhaba;
   Hamile varis çoraplarını tavsiye ediyorum.

 2. demet

  Varis tedavisinde sülük önerir misiniz ?

  1. Doktorunuz

   Merhaba;
   Önermeyiz. Sülük varisleri kalıcı olarak tedavi etmez. Ayrıca enfeksiyon ve kanamaya sebep olması gibi sorunlar oluşabilir. Köpük tedavisi scleroterapi ve radyofrekans yöntemleriyle tedavi ediyoruz. Muayene olmanız gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir. karar verirseniz 542 08 88 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 3. Merve

  7 aylık hamileyim varislerim de artış hissediyorum tedavi olmak için doğumu beklemeli miyim ?

  1. Doktorunuz

   Merhaba;
   Hamilelik sürecinde ve süt döneminde tedavi yapmıyoruz. Emzirme dönemi geçtikten sonra öncelikle detaylı muayene olmanız gerekir. Geçmiş olsun

 4. Hande

  Merhaba Varislerim için At kestanesi kremini kullandım ve iyi geldiğini söylediler ben bir faydasını göremedim ne önerirsiniz ?

  1. Doktorunuz

   merhaba;
   Varis için krem kullanarak şikayetlernizden kurtulamazsınız. Öncelikle ultrason eşiliğinde detaylı bir şekilde muayene olmanız gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir. Tedavilerimizi ameliyatsız köpük scleroterapi ve radyofrekans yöntemleriyle yapmaktayız. Geçmiş olsun.

 5. Esat

  İyi günler hocam ağırlık kaldırarak spor yapıyorum varis oluşumunu tetikler mi ?

  1. Kalp Ve Damar Cerrahi Uzm Op Dr Orhan COŞKUN

   Esat; Merhaba
   Varisli hastalar, karın içi basıncını arttıracak kadar ağırlık kadırmamalıdır. Bacak kaslarını çalıştırmak daha faydalıdır. Eğer varisleriniz var ise muayene olmanız gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir. Tedavilerimizi ameliyatsız yöntemler ile yapmaktayız. 212 572 72 66 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.