Anasayfa / Genel / Varis Nasıl Önlenir? Varislerden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Varis Nasıl Önlenir? Varislerden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Varis üç çeşide ayrılan bir damar hastalığıdır. Çeşitleri kılcal, orta ve büyük olarak isimlendirilir. Kılcal damar sorunu kötü görünüme yol açtığından dolayı şikayet edilen bir rahatsızlıkken, orta ve büyük boyutlu rahatsızlıklarda sızlama, kramp, ağrı ve benzeri şikayetler meydana gelmektedir.

Kılcal varisler ilerleme göstererek orta veya büyük varis halini almazlar fakat yoğunluk düzeyi artış gösterebilir. Orta varisler ise herhangi bir tedbir alınmadığı ve ihmal edildiği taktirde büyük varis boyutuna ulaşabilmektedir. Hatta hala herhangi bir önlem alınmazsa varis ülseri oluşumuna yol açabilmektedir.

varis-olusumunu-onleme

Varis Önlenir mi?

Damar genişlemesi ismi de verilen rahatsızlık ailesel yatkınlık olarak ifade edilen genetik bir hastalıktır. Anne veya babasında varis olan birinin de bu hastalığa maruz kalma olasılığı oldukça yüksektir fakat illa ki olacak anlamını taşımaz. Ailesinde hiç varis olmayan biri de varis rahatsızlığıda maruz kalabilir.

Öncelikle varisin meydana gelmesinde rol oynayan sebepleri sıralayalım

– Ailesel yatkınlık: yukarıda da belirtildiği gibi anne veya babasında bu hastalığın olduğu kişilerin de sahip olma olasılığı yüksektir.

– Hareketsiz yaşam tarzı: Gerek iş, gerekse özel hayatında sürekli olarak oturan veya ayakta duran, hiç yürümeyen, saatlerce bilgisayar başında oturan veya televizyon izleyen kişilerde oluşma ihtimali yüksektir. Kişilerin mutlaka belli aralıklarla hareket etmesi ve kan dolaşımının sağlanarak kirli kanın kalbe doğru pompalanması sağlanmalıdır.

– Aşırı kilolar: Fazla şişman olan kişilerin bacaklarına binen yükte arttığından varis oluşum riski fazladır.

– Kabızlık: Kişilerde görülen kronik kabızlık sorunundan dolayı dışkılama esnasında sarfedilen ıkınma ile bacaklarda ki damarlarda meydana gelen basınç varis oluşumunu tetikleyebilmektedir.

– Hamilelik: Hamilelik ile birlikte alınan kilolar sonucunda bacaklara yük binmesi, hamilelik esnasında hareketsiz kalınması ve doğum sırasında gösterilen ıkınma doğrultusunda varisler meydana gelebilmektedir.

Varisin oluşumunda rol oynayan en bilindik etkenleri sıraladık. Varis toplardamarlar da kanı yukarı doğru pompalama görevi gören kapakçıkların hasar görmesi doğrultusunda meydana gelir. Bu kapakçıklar hasar gördüğünde fonksiyonlarını yitirerek kanı pompalayamadığı için, kirli kan aşağı da birikme gösterir. Dolayısıyla sürekli birikme gösteren kan damarların genişlemesine sebebiyet verir. Kapakçıkların tedavisi hiç bir şekilde mümkün olmadığından sorun yaratan bu damarların tahrip edilmesi gerekir. Varisleri olan birinin maalesef tedavi dışında iyileşmesi ya da önlemesi mümkün değildir. Fakat mevcut varislerin ilerlememesi için alınacak tedbir ve önlemler vardır. İhmal edilmemesi ve mutlaka yapılması gereken faktörler şu şekildedir.

Varislerin İlerlememesi ve Şikayetlerinin Azaltılması İçin Yapılması Gerekenler

– Sürekli oturuyor veya ayakta duruyorsanız belli aralıklarla yürüyün.
– Günlük olarak 30-45 dakikalık yürüyüşler yapın.
– Alkol kullanmayın.
– Yürüyüş dışında bisiklet ve yüzme gibi aktiviteler yapılabilir. Fakat yüzdükten sonra plajda veya havuz kenarında güneşe maruz kalınmamalıdır.
– Sauna veya hamam gibi sıcak ortamlardan kaçınılmalı.
– Bacaklar soğuk suya sokularak yürüyüş yapılabilir. veya soğuk su içinde masaj yapılabilir.
– Akşamları ağırlık ve yorgunluk hissinin azalması için bacaklar yukarıda olacak şekilde istirahat edilebilir.
– Doktor tavsiyesinde varis boyutuna uygun şekilde çorap kullanılabilir.
– Çok sıkı kemerli veya dar pantolonlar giyilmemeli.
– Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı.
– Kilo almamaya ve fazla kiloların verilmesine özen gösterilmelidir.
– Hamileliğin ikinci yarısında bacaklar yukarıda duracak şekilde istirahat edilmeli.
– Hamileyken varis çorabı kullanılmalıdır.

Kaynak:
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-olusumu-nasil-engellenir
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir

Yazar: Op. Dr. Oğuz UĞUR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz