Anasayfa / Genel / Hemoroid Hastalarına Tavsiyeler

Hemoroid Hastalarına Tavsiyeler

Bu yazımızda hemoroid hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar ele alınmıştır. Hemoroid hastalarının yanı sıra sık sık kabızlık sorunu yaşayan bireylerde bu hususlara dikkat ederek hemoroid olma riskinden korunabilir.

Basur Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Basur hastalığının oluşmasının en temek sebebi zorlu dışkılama yani kabızlıktır. Tıbbi olarak haftada 3 kereden az ve zorlu dışkılamalar kabızlık olarak kabul edilmektedir.

Kabızlık doğrudan beslenme alışkanlıkları ile alakalıdır. Bu nedenle basur hastalarının beslenmesine dikkat etmesidir. Ayrıca kabızlık ve dolayısıyla hemoroide yatkınlığı olanlarda beslenmesine dikkat ederek hastalıktan korunabilir.

Kabızlık Hemoroidin Baş Düşmanıdır!

Dolayısıyla kabızlığa çözüm bulmak gereklidir. Kabızlığın çözümü için meyve, sebze bol tüketilmelidir. Meyve ve sebze gibi gıdalar lif açısından zengindir. Lif oranı fazla olan yiyeceklerin sindirimi daha kolaydır. Bu sayede kabızlığı engeller.

Bunun yanı sıra kuru kayısı, incir gibi gıdalar fayda sağlayacaktır. Kabızlık için en yararlı gıdalardan biri ise kepek ekmeği ya da kepeğin kendisidir. Bir bardak toz kepeği süt, yoğurt, çorba gibi gıdaların içine karıştırılarak tüketmek kabızlığın çözülmesinde büyük rol oynar. Aynı şekilde tam tahıllı gıdalarla sinirimi kolaylaştıran besinler arasındadır. Beyaz ekmek, hamur işleri yerine tahıllı ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu şekilde düzenli olarak beslenildikten sonra da bağırsaklar eğitildiğinden dolayı kabızlık sıkıntısıyla karşılaşılmayacaktır. Ayrıca bu beslenme düzeni alışkanlık haline getirilerek kişilerin yaşam kalitesini de arttırabilir.

Dışkılama süresi olabildiğince kısa olmalı!

Toplumda bir çok kişi dışkılama ihtiyacı için tuvalate giderken yanında kitap, dergi ve gazete ya da tablet, cep telefonu gibi araçlarla gitmekte ve uzunca zaman geçirmektedir. Bu alışkanlık olmamalı eğer varsa vazgeçilmelidir. Çünkü basurun sebeplerinden biri de budur. İnsanlar tuvalette oturduğu sürece istemeden de olsa ıkınma göstereceklerdir. Tuvalet ihtiyacının tam olarak geldiğinden emin olunduğunda tuvalete gidilmeli dışkılama işlemi kendiliğinden bitirildiği anda ıkınmadan çıkılmalıdır. Hala dışkı varmış gibi hissedilsede zorlanmamalı eğer kendiliğinden gelmiyorsa bir sonra ki tuvalet ihtiyacına bırakılmalıdır.

Tuvalet İhtiyacınız Esnasında Ikınmayın

Kabızlık sorununuz varsa tuvalet ihtiyacınızın geldiğini hissettiğinizde dışkılamak için asla ıkınmayın. Çünkü ıkınma gösterdiğinizde her ne kadar rahatladığınızı hissetsenizde aslında başka sıkıntılara yol açtığınızı bilmemektesiniz. Ikınmak yerine dışkınızın kendiliğinden çıkmasını bekleyin, olmuyorsa zorlamayın. Çünkü ıkınmak anüs bölgesinin içerisinde bulunan toplardamarların genişlemesine neden olmakta, sonrasında ise bağ dokularının gevşemesine sebep olmaktadır.

Makat yırtılması oluşabilir!

Kabızlık yalnızca basur sorununa değil aynı zamanda makat yırtılması yani anal fissür oluşmasına da sebep olabilir. Tuvalet ihtiyacınızı gidermek amacıyla ıkındığınız sırada dışkınız sert ve zor bir şekilde çıkış yaparak anüs kenarında küçük bir çiziğe sebep olabilmektedir. İlk zamanlar sadece tuvaletten sonra yanma yapan bu çizik daha ileri ki günlerde gün içinde çeşitli yanık ve ağrılara sebep olmaktadır. Anal fissür makat bölgesinde görülen en ağrılı hastalıklardan birisidir.

Fazla Kilolardan Kaçınmalı

Fazla kilo sağlık alanında pek çok olumsuz sonuca neden olmaktadır. Fazla kilolar makat bölgesine uygunan baskıyı arttırmasından dolayı makat bölgesi hastalıklarının tetikleyicisi olabilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar fazla kilolu ve obezite olan insanlarda hemoroid riskinin daha fazla olduğunu tespit etmiştir. Fazla kilolardan kurtularak hem daha sağlıklı bir hayat yaşanabilir. Hemde hemoroid riski aza indirilebilir.

Tedavi Ertelenmemeli

Hemoroid zaman içerisinde ilerleme eğiliminde olan bir hastalıktır. Ve hastalık ilerledikçe tedavisi de zorlaşmaktadır. İlk aşamalarda cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilen hemoroid ilerleyen evrelerde cerrahi müdahale ile tedavi edilmek zorundadır.

Bu nedenle hastaların sorunu fark ettiklerinde vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde daha zorlu bir tedavi süreci yaşanmak zorunda kalabilir.

Proktoloji Uzmanı Tercih Edilmelidir!

Makat bölgesinde oluşan hastalıklar birbiri ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle doktor tercih edilirken bu alanda uzmanlaşan bir doktor tercih edilmesi faydalı olacaktır. Bu şekilde en doğru ve güncel tedavi ile tedavi olunabilir.

proktoloji

Tıbbın makat bölgesi hastalıkları ve tedavileri ile ilgilenen alanı Proktolojidir. Proktoloji genel cerrahinin anal bölge ile ilgilenen alt dalıdır. Bu nedenle doktor tercih edilirken proktoloji uzmanı olması faydalı olacaktır.

İdea Klinik Kadıköy’de konusunda tecrübeli Proktoloji uzmanı görev yapmaktadır. Ameliyatsız tedavilerle hemoroid sorununuzdan kurtulmak için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK

Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz