biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Varis Çorabı

Ülkemizde meslek icabıyla bir çok kişi ayakta çalışma zorundadır. Sürekli ayakta kalmakta maalesef sağlık yönünden olumsuzluklara yol açabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan biri de varistir. Varis problemi yaşayan çoğu insanda tedavi umuduyla varis çorabı tercih etmektedir. Fakat bu yanlış bilinen bir unsur olup, bu çorabın sadece rahatlatma özelliği bulunmaktadır. Herhangi bir tedavi etme üstünlüğü olmamaktadır. Fakat çok aşırı şekilde sıkı olması nedeniyle bir çok insan kullanamamaktadır. Bu çorapların doktor tavsiyesine uygun şekilde alınarak kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır.

varis-corabi-tedavi-edermi

Varis çorabı iyi gelir mi?
Varis hastaları muayene olmak amacıyla çoğunlukla aile hekimlerine veya bu konuda tecrübesi olmayan başka doktorlara gitmektedirler. Bu hekimler varis alanında herhangi bir tecrübeye ve bilgiye sahip olmadıklarından dolayı hastalara çoğu zaman ilaç ve varis çorabı önerirler. Fakat bu tavsiye edilen yöntemlerin herhangi bir iyileştirme gibi özelliği yoktur. Sadece bir nebzede olsa rahatlatmak amacıyla kullanılabilir.

Varis çorabı rahatlatır
Varisi olan kişilerin ağrısı ya da diğer şikayetleri , gelip geçici baş ağrıları gibi değildir. Gelip geçici baş ağrılarında ağrı kesici kullanılır ve ağrı unutulur gider. Fakat varis rahatsızlığında böyle olmamaktadır. Çünkü ilaçlarla varis ağrıları veya şikayetleri unutulmaz çünkü bir süre sonra tekrar başlayacaktır. Yaşam kalitesini düşüren bu şikayetleri varis çorapları rahatlatabilmektedir fakat üst madde de bahsettiğimiz gibi tedavi etme gibi bir özelliği yoktur. Bu sebepten dolayı hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kan dolaşımını sağlar
Varis çorabı kullanan kişilerin çoğunluğu çok sıktığından dolayı şikayetçidirler ve sıkıcı olduklarından dolayı kullanmamaktadırlar. Fakat zaten bu çorabın amacı budur. Bacakları sıkarak genişleyerek cilt dışına taşan damarların toparlanmasıyla şikayetleri azaltmaktadır.

Varis çorabı özel olmalıdır
Normal çorap alır gibi alınmamalıdır. Varis çorapları değişiklik göstermektedir. Çoraplar standart değil, özel olmalıdır. Buna istinaden doktorunuzun önermiş olduğu tipleri tercih etmeniz önerilir. Bu çoraplar varisi tedavi etmez, fakat durmasını ve ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

Kimler kullanmalı?
Üst kısımda çorabın herhangi bir tedavi edici özelliği olmadığını sıkça dile getirdik. Varis çoraplarını tercih edecek kişileri belirtelim. Gebelik döneminde görülmekte olan varis hamile olan kadınlarda herhangi bir yanlışlık olmaması amacıyla tedavi edilemediğinden çorap tercih edilebilmektedir. Bunun dışında diğer varis hastalarıda tedavilerini bir süre sonra yaptıracaklarsa doktor tavsiyesiyle çorap kullanabilirler.

İstanbul Ankara ve İzmir’de bulunan 5 kliniği ile hizmet vermekte olan idea klinik SSK, BAĞKUR mensubu olan varis hastalarına ücretsiz muayene imkanı vermektedir. Hekimlerimiz muayene esnasında sizin için en uygun tedavi yöntemini tavsiye etmektedir.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis-corabi

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.