Anasayfa / Genel / Yağ Bezesi (Lipom Tedavisi)

Yağ Bezesi (Lipom Tedavisi)

İnsanlar için sağlık son derece ciddiyet ve önem arz etmektedir. Bir çok zaman rahatsızlığını hafife alan veya önemsemeyen çok sayıda kişi vardır. İnsanlarda görülmekte olan çeşitli yüzlerce hastalık bulunmaktadır. Bu vakalardan biride Lipom yani toplumda ki bilinen ismiyle yağ bezesidir.

Vücudun neredeyse her yerinde görülmekte olan bu bezeler iyi huylu olarak tabir edilen bir tümördür. Fakat panik yapılıp, endişe edilmemelidir. Çünkü bu gibi rahatsız edici bezeler 5 dakika kadar kısa bir sürede cerrahi müdahale sonucunda başarıyla çıkarılmaktadır.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesinin oluşumunda rol oynayan sebep yada sebepler henüz netlik kazanmamıştır. Ancak yağ hücrelerinin cilt altında topak haline gelmesiyle oluştuğu bilinmektedir. Genellikle deri ile kas arasında oluşan lipomlar vücudun hemen her yerinde görülebilir. Lipomlar yumuşak bir yapıya sahiptir ve parmak ile baskı uygulandığında hareket ediyormuş hissiyatı verebilir.

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezelerinin oluşum nedeni henüz net bir şekilde tespit edilemese de, bilim adamları yağ bezlerinin çok fazla çalışması nedeniyle oluştuğunu açıklamışlardır.

Yağ Bezesi Kimlerde Olur?

Yaş, ırk, ve cinsiyet ayrımı olmadan tüm herkeste görülebilen yağ bezeleri çoğunlukla yetişkin insanlarda oluşmaktadır. Kadınların ve erkeklerin karşılaşma oranı aynıdır. Dünyada her 100 insandan birinin vücudunun herhangi bir yerinde lipom bulunmaktadır.

Yağ Bezesi Nerelerde Görülür?

Bu bezelerin görüldüğü bölgeler, yağ dokusu olan yerlerdir. Çoğunlukla göbek ve sırt bölgelerinde meydana gelmektedir. Aynı zaman da kol ve bacaklarda da meydana gelen şişlikler yağ bezesi belirtisi olabilmektedir. Bu bezelerin herhangi bir ağrı veya sızı gibi şikayetleri yoktur. Cilt altında bulunan bezenin hareket ettirilmesi teşhis edilmesinde ki en büyük unsurdur.

Belirtileri Nelerdir?

– Lipomların üzerine parmağınızla baskı uyguladığınızda yumuşak bir yapıda olduğunu görebilir ve hareket ediyor hissiyatı yaşayabilirsiniz.
– Cildin üzerinde değil hemen altında deri ile kas arasında bulunmaktadır.
– Lipomların bir rengi yoktur zaten deri altında oluştuğu için rengini de görmeniz mümkün değildir.
– Çoğunlukla sırf, omuz ve ense gibi bölgelerde ortaya çıkabilmektedir.
– Yağ bezesinin olduğu bölge herhangi bir darbeye maruz kalırsa kısa süreli bir ağrı olabilir.

lipom yağ bezesi

Neden Büyür?

Her beze büyümez. Bezelerin bazıları seneler boyunca boyut değiştirmeyebilir. Bazıları ise çok yavaş bir şekilde büyüyebilir. Vücudunuzda bulunan bir lipomda kısa sürede çok hızlı değişiklikler olduğunu fark ettiyseniz mutlaka doktora başvurmanız önerilir.

Yağ Bezesi Kafada Olur mu?

Kafada bulunmaz. Bununla birlikte avuç ve ayak tabanlarında da beze oluşmaz. Kafada görünen yağ bezesi tarzı oluşan vakalar yağ kistidir. Fakat çoğu zaman yağ bezesi ile karıştırılır.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi ilaç, krem veya bitkisel karışımlarla tedavi olunacak bir durum değildir. Vücuttan alınması için cerrahi bir yöntem gerekmektedir. 5 dakikada yağ bezelerinin çıkarılması için kliniklerimizde genel cerrahi tarafından uygulanan yöntemler bulunmaktadır.

Yağ Bezesi Tedavisi (Lipom Aldırma) Nasıl Yapılır?

Tedavi işlemi için lokal anestezi kullanılmakta ve çok hızlı ve kolay bir şekilde 5 dakikada tamamlanmaktadır. Cilt altında bulunan yağ bezesinin büyüklüğü kadar küçük bir kesi yapılmaktadır. Örneğin 4 cm büyüklüğünde bir vakaysa, kesi sadece 1-1,5 cm kadar bir bölgeye uygulanmaktadır. Bu kesiden yağ bezesi çıkarılarak cerrahi dikiş ile veya tıbbi yapıştırıcı ile tekrar kapatılmaktadır. Uygulanan bu tedaviden sonra hastanın kesinlikle ne hastanede ne de evinde istirahat etmesi gerekmemektedir. Tedavi sonrası çıkarak günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal bir anestezi ile yapılan yağ bezesi aldırma ameliyatı sadece 5 dakika sürecek bir işlemdir. Cilt altında biriken yağ bezesinin büyüklüğüne göre kesi hesaplanır. Örnek 4 cm büyüklüğünde bir kitleyi çıkarmak için sadece 1 – 1,5 cm alanda kesi yapmak yeterlidir. Yapılan kesiden yağ bezesi çıkarılarak cerrahi dikiş ile veya tıbbi yapıştırıcı ile kapatılmaktadır. Hasta işlem sonunda hastanede yatma gereği olmadan, iş gücü kaybı vs. olmadan evine işine dönebilmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Tehlikeli midir?

Hiçbir risk içermez ve oldukça kolay yapılabilen bir tedavidir. Beze bulunan yer tespit edilerek genellikle beze boyutunun 3/1’i kadar kesi uygulanır. Beze bu kesi aracılığıyla tamamen çıkarılır ve ardından dikiş yada tıbbi yapıştırıcı ile kapatılır. Toplamda en fazla 5-10 dakikalık bir işlemdir. İstirahat yada pansumana bile ihtiyaç yoktur.

Lipom (Yağ Bezesi) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Lipomların tedavisi için genel cerrahi uzmanlarına başvurulması gerekmektedir. IDEA Kliniklerin tüm şubelerinde yağ bezesi tedavisi konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları hizmet vermektedir. İletişim numaralarımız aracılığıyla iletişime geçerek muayene randevusu ve tedaviler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Referanslar:
https://www.ideatip.net/yag-bezesi-lipom-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK

Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz