Anasayfa / Genel / Yağ Bezesi (Lipom Tedavisi)

Yağ Bezesi (Lipom Tedavisi)

İnsanlar için sağlık son derece ciddiyet ve önem arz etmektedir. Bir çok zaman rahatsızlığını hafife alan veya önemsemeyen çok sayıda kişi vardır. İnsanlarda görülmekte olan çeşitli yüzlerce hastalık bulunmaktadır. Bu vakalardan biride Lipom yani toplumda ki bilinen ismiyle yağ bezesidir.

Vücudun neredeyse her yerinde görülmekte olan bu bezeler iyi huylu olarak tabir edilen bir tümördür. Fakat panik yapılıp, endişe edilmemelidir. Çünkü bu gibi rahatsız edici bezeler 5 dakika kadar kısa bir sürede cerrahi müdahale sonucunda başarıyla çıkarılmaktadır.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesinin oluşumunda rol oynayan sebep yada sebepler henüz netlik kazanmamıştır. Ancak yağ hücrelerinin cilt altında topak haline gelmesiyle oluştuğu bilinmektedir. Genellikle deri ile kas arasında oluşan lipomlar vücudun hemen her yerinde görülebilir. Lipomlar yumuşak bir yapıya sahiptir ve parmak ile baskı uygulandığında hareket ediyormuş hissiyatı verebilir.

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezelerinin oluşum nedeni henüz net bir şekilde tespit edilemese de, bilim adamları yağ bezlerinin çok fazla çalışması nedeniyle oluştuğunu açıklamışlardır.

Yağ Bezesi Kimlerde Olur?

Yaş, ırk, ve cinsiyet ayrımı olmadan tüm herkeste görülebilen yağ bezeleri çoğunlukla yetişkin insanlarda oluşmaktadır. Kadınların ve erkeklerin karşılaşma oranı aynıdır. Dünyada her 100 insandan birinin vücudunun herhangi bir yerinde lipom bulunmaktadır.

Yağ Bezesi Nerelerde Görülür?

Bu bezelerin görüldüğü bölgeler, yağ dokusu olan yerlerdir. Çoğunlukla göbek ve sırt bölgelerinde meydana gelmektedir. Aynı zaman da kol ve bacaklarda da meydana gelen şişlikler yağ bezesi belirtisi olabilmektedir. Bu bezelerin herhangi bir ağrı veya sızı gibi şikayetleri yoktur. Cilt altında bulunan bezenin hareket ettirilmesi teşhis edilmesinde ki en büyük unsurdur.

Belirtileri Nelerdir?

– Lipomların üzerine parmağınızla baskı uyguladığınızda yumuşak bir yapıda olduğunu görebilir ve hareket ediyor hissiyatı yaşayabilirsiniz.
– Cildin üzerinde değil hemen altında deri ile kas arasında bulunmaktadır.
– Lipomların bir rengi yoktur zaten deri altında oluştuğu için rengini de görmeniz mümkün değildir.
– Çoğunlukla sırf, omuz ve ense gibi bölgelerde ortaya çıkabilmektedir.
– Yağ bezesinin olduğu bölge herhangi bir darbeye maruz kalırsa kısa süreli bir ağrı olabilir.

lipom yağ bezesi

Neden Büyür?

Her beze büyümez. Bezelerin bazıları seneler boyunca boyut değiştirmeyebilir. Bazıları ise çok yavaş bir şekilde büyüyebilir. Vücudunuzda bulunan bir lipomda kısa sürede çok hızlı değişiklikler olduğunu fark ettiyseniz mutlaka doktora başvurmanız önerilir.

Yağ Bezesi Kafada Olur mu?

Kafada bulunmaz. Bununla birlikte avuç ve ayak tabanlarında da beze oluşmaz. Kafada görünen yağ bezesi tarzı oluşan vakalar yağ kistidir. Fakat çoğu zaman yağ bezesi ile karıştırılır.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi ilaç, krem veya bitkisel karışımlarla tedavi olunacak bir durum değildir. Vücuttan alınması için cerrahi bir yöntem gerekmektedir. 5 dakikada yağ bezelerinin çıkarılması için kliniklerimizde genel cerrahi tarafından uygulanan yöntemler bulunmaktadır.

Yağ Bezesi Tedavisi (Lipom Aldırma) Nasıl Yapılır?

Tedavi işlemi için lokal anestezi kullanılmakta ve çok hızlı ve kolay bir şekilde 5 dakikada tamamlanmaktadır. Cilt altında bulunan yağ bezesinin büyüklüğü kadar küçük bir kesi yapılmaktadır. Örneğin 4 cm büyüklüğünde bir vakaysa, kesi sadece 1-1,5 cm kadar bir bölgeye uygulanmaktadır. Bu kesiden yağ bezesi çıkarılarak cerrahi dikiş ile veya tıbbi yapıştırıcı ile tekrar kapatılmaktadır. Uygulanan bu tedaviden sonra hastanın kesinlikle ne hastanede ne de evinde istirahat etmesi gerekmemektedir. Tedavi sonrası çıkarak günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal bir anestezi ile yapılan yağ bezesi aldırma ameliyatı sadece 5 dakika sürecek bir işlemdir. Cilt altında biriken yağ bezesinin büyüklüğüne göre kesi hesaplanır. Örnek 4 cm büyüklüğünde bir kitleyi çıkarmak için sadece 1 – 1,5 cm alanda kesi yapmak yeterlidir. Yapılan kesiden yağ bezesi çıkarılarak cerrahi dikiş ile veya tıbbi yapıştırıcı ile kapatılmaktadır. Hasta işlem sonunda hastanede yatma gereği olmadan, iş gücü kaybı vs. olmadan evine işine dönebilmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Tehlikeli midir?

Hiçbir risk içermez ve oldukça kolay yapılabilen bir tedavidir. Beze bulunan yer tespit edilerek genellikle beze boyutunun 3/1’i kadar kesi uygulanır. Beze bu kesi aracılığıyla tamamen çıkarılır ve ardından dikiş yada tıbbi yapıştırıcı ile kapatılır. Toplamda en fazla 5-10 dakikalık bir işlemdir. İstirahat yada pansumana bile ihtiyaç yoktur.

Lipom (Yağ Bezesi) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Lipomların tedavisi için genel cerrahi uzmanlarına başvurulması gerekmektedir. IDEA Kliniklerin tüm şubelerinde yağ bezesi tedavisi konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları hizmet vermektedir. İletişim numaralarımız aracılığıyla iletişime geçerek muayene randevusu ve tedaviler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Referanslar:
https://www.ideatip.net/yag-bezesi-lipom-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK

Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

58 comments

 1. Kollarımın belirli bölgelerinde nohut tanesi büyüklüğünde yağ bezeleri var istemsiz oynuyorum ve son dönemde ağrı yapmaya başladı ne yapmalıyım ?

  • Merhaba;
   Aldırabilirsiniz. Günlük yaşantınızı engellemez. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 2. Başımda yağ bezesi var ve okuduğum kadarıyla saçlar kesilmeden alınıyor bu işlemi yaptırmam için öncelikle ne yapmam gerekir ?

 3. Hocam merhaba vajina dudağında yağ bezesi gibi bir kitle var . Bunu lokallemi yoksa genel anestezi ilemi alacaksınız.

 4. Gözümün altında çıktı hocam aldırma fiyati neydi acaba

 5. Merhaba tuvalet düzenini alışkanlık haline getiremiyorum bunun için ne yapmalıyım

  • öncelikle beslenmenizi düzenlemelisiniz posalı gıdalarla beslenmelisiniz ki bağırsaklarınız dolsun boşaltım olsun her sabah düzenli gidin ıkınmayın akşamları kayısı kurusu meyve suyu gibi şeyler tüketirseniz dahada kolaylaşabilir geçmiş olsun

 6. İyi günler hocam yağ bezeleri kanser olur mu öğrenmek istiyorum. merhaba yağ bezesi ise olmaz. ancak yağ bezelerinden kurtulmanız mümkündür k.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 7. Göz çevremde yağ kistleri var küçük küçük. Onlara da işlem yapıyormsnz? normalde yapıyoruz radyofrekansla buharlaştırma işlemi uyguluyoruz.k.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 8. Merhaba hocam vajinamda dudak kısmında yağ bezeleri var ben aldırmak istiyorum fakat korkuyorum belden iğne yapılıyor tşkr ederim

 9. Hocam 09.02.2021 tarihindi iki kaşımın ortasının biraz üzerinden(alnımda)yağ aldırdım. Doktorun Operasyon için yatay kesmesi gerekmezmiydi? Zira alın bölgesi diğer insanların ilk göreceği yerdir. Ve dikey yapılmış kesik izi iyileştikten sonra da hep orda duracaktır. Yatay olsaydı alın kırışıklıkları arasında kamufle olurdu diye düşünüyorum.

 10. Merhaba 5 yaşındaki oglumun sol koltuk altında 3 yaşından beri bir yag bezesi mevcut 3 ayda bir ultrasonla takipteyiz 5 cm idi 7 cm e çıktı.doktorlar riskli bölge koltuk altından damarlar geçtiği için diyorlar kolda güç kaybı olabilir ve yag bezesi tekrarlayabilir diyorlar.ne yapacağımızı şaşırdık su an siz ne tavsiye edersiniz

 11. DİJİTAL BÜLENT

  KIL DÖNMESİ OLDU 4 YA DA 5 KERE BEN AMELİYAT HAZIRLIĞI YAPANA KADAR HEPSİ AYRI ZAMANALARDA ÇABUCAK PATLIYOR GEÇİYOR YUZEYDE Mİ ACABA

  • Merhaba,
   Sık apse oluyorsa tedavi olmalısınız. Hastalığın hızlı ilerlemesine neden olur.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 12. Hocam benim oglumun dol kolunda kas oldugu bolgede yumurta buyuklugunde bir lipom var oglum 1’5 yasinda oyle su an 4 yasinda ayni gibi gosteriyir beni cok korkutuyor hocam cocuga bir zazari olurmu

 13. yağ bezesi operasyonu ne kadar?

  • Merhaba,
   Yağ bezesini mikrocerrahi ile tedavi ediyoruz. 05422312823 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 14. Hocam benim sol ayak topuğumda yağ bezesi var. Doğuştan gelen bir rahatsızlık. Amaliyat riski ne kadardir ?

  • Merhaba,
   muayene ile değerlendirmek gerekir.size en yakın kliniğimize gelirseniz doktorumuz değerlendirebilir.05422312823 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.muayenemiz ücretsizdir.
   Op.Dr.İbrahim Kavak

 15. Yağ bezesi ameliyatı sonrası dikişler kaç günde alınır kafamda olanı aldırdım yarın 10 gün olacak

 16. MERHABA YANAĞIMDA LİPOM YANİ YAĞ BEZESİ CIKTI ALDIRDIM FAKAT AYNI YERDE TEKRARLADI DOKTOR MALESEF ALIRSAK GENE ÇIKANBİLİR DEDİ YÜZDE OLDUĞU İÇİN CANIMI SIKIYOR TAMAMEN ÇIKMAMASI İÇİN NE YAPILMASI GEREK

  • Merhaba,
   Kapsulu ile birlikte çıkarılmazsa tekrarlar.Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz. Eğer SGK lı iseniz 2 cmye kadar 800₺eklenen her bir yağ bezesi 400₺ , 2 cm den büyük olanlar muayene ile ücretlendirilir.05422312823 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op.Dr.İbrahim Kavak

   • Hocam merhabalar benimde yüzümde yağ bezesi vardı sakallı bölgede orası alındı fakat üst yanak bölgesinde yine çıktı ilkinde çok iz kaldı ve ordan sakal çıkmıyor daha farklı bir yöntemi varmı iz kalmadan yapılabilir mi operasyon?

    • Merhaba,
     Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz. Eğer SGK lı iseniz 2 cmye kadar 1000₺ eklenen her bir yağ bezesi 500₺ , 2 cm den büyük olanlar muayene ile ücretlendirilir.
     Sgk nız yoksa iki katı ücret ödersiniz.
     05422312823 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
     Op.Dr. ibrahim Kavak

 17. Merhaba kardeşim 1 ay önce boynunda yag bezesi vardı ameliyatla aldılar bugün sonuç çıktı hastalığa çevirmiş kısır olma ihtimali varmış vs çok şey demiş doktor tedavi olması lazım tedavi iyi gelme ihtimali ne kadar

  • Merhaba,
   Yağ bezesi bu söylediğiniz sorunlara neden olmaz. Kardeşinizin hastalığını iyi araştırın,doktoruyla tekrar görüşün.
   Op.Dr. İbrahim Kavak

 18. Fatma Doğru Mercan

  Hocam ameliyat sonrası normal yaşam demişsiniz ama benim sırtımda dikişlerim üstümü giyip çıkarırken dikişler acıyor dinlenmeden nasıl olacak çalışan insan için zor .

  • Merhaba,
   Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz.
   05422312823 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr. ibrahim Kavak

  • Fatma hmm merhaba ayni Problem bendede var ama benim sirtim şiş kaldı 10
   Gün oldu hala geçmedi şişlik sizdede böylesi oldumu ? Dr. Bey normalmi bu şişlik benim Lipom sol kürek tarafında 4cm diye lokal ameliyata başladılar 8cm miş hepsini çıkartamadılar 1,5 saat sonra 3 ek narkozdan sonra kapattılar 8dıkiş attılar

 19. Merhb annemin dizinin yanında kocaman yağ bezesivar aldirmalimiyiz

  • Merhaba,
   zamanla daha çok büyüyerek diz ekleminin hareketlerini kısıtlayabilir. bu nedenle tedavi edilmesinde fayda var.Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz. Eğer SGK lı iseniz 2 cmye kadar 1000₺ eklenen her bir yağ bezesi 500₺ , 2 cm den büyük olanlar muayene ile ücretlendirilir.
   Sgk nız yoksa iki katı ücret ödersiniz
   Op.Dr.İbrahim Kavak

 20. Derya Karakaş

  Merhaba benimde alnimda yağ bezesi çıktı ameliyat olmak istiyorum fakat alnimda dikiş izi kalmasından korkuyorum iz kalıyor mu geçer mi alın direk yüzde dikkat çekiyor çünkü

  • Merhaba,
   Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz. Eğer SGK lı iseniz 2 cmye kadar 1000₺ eklenen her bir yağ bezesi 500₺ , 2 cm den büyük olanlar muayene ile ücretlendirilir.
   Sgk nız yoksa iki katı ücret ödersiniz
   Op.Dr.İbrahim Kavak

   • Saçlı derimde fındık kadar yağ bezesi çıktı ağrılıydi sonrasında küçüldü şu an az biraz var. Sizce bunu aldırmali miyim? Aldirmasam ne olur?

    • Merhaba,
     yağ bezelerini küçükken aldırmak daha iyi olur. büyüdükçe hem tedavi maliyeti artar hemde saçlı derinin beslenmesini bozduğu için o alandaki saçların dökülmesine neden olur. küçülmesinin nedeni sürekli dokunuyorsanız travmaya bağlı ödem yada enfeksiyon gelişmiş olabilir. bu durum gerileyince kendiliğinden küçülür. Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz. Eğer SGK lı iseniz 2 cmye kadar 1000₺ eklenen her bir yağ bezesi 500₺ , 2 cm den büyük olanlar muayene ile ücretlendirilir.
     Sgk nız yoksa iki katı ücret ödersiniz
     Op.Dr.İbrahim Kavak

 21. Merhaba benim sağ leğen kemiğimin üstüne gelecek şekilde belimde yağ bezesi var , emin olmamakla beraber kalçamda ağrı oluyor acaba beze bası uyguluyor olabilir mi ?

  • Merhaba,
   yerleşim yeri nedeniyle ağrıya neden olabilir.
   Op.Dr.İbrahim Kavak

   • Merhaba, benim omuzumdaki şişliğe ,lipom teşhisi konulduktan 2 yıl sonra lokal anestezi ile aldılar (büyüdüğü İçin) ameliyatımı ortopedi doktoru yaptı ve estetik dikiş(içten dikiş) yaptığını söyledi ama;Aklımda şu soru estetik ve plastik cerrah yapsa dikiş olayı daha iyi ve daha mı belirsiz olurdu? Yoksa ortopedi doktorunun da yapacağı dikiş aynı mıdır?

 22. [31/5 18:18] Özgür KAYA: Sayın hocam bacak ve kol bölgesinde onlarca yağ bezesi var
  [31/5 18:19] Özgür KAYA: Hem estetik açıdan hemde namaz kılarken bacak bölgesindeki bezeler büyük ve kaslara baskı yapıyor oturur pozisyonda
  [31/5 18:19] Özgür KAYA: Tek seferde kç tane beze alınabiliyor selamlar saygılar

 23. Merhaba, annemin sol bacağında dizinin üstünde yaklaşık 7-8 cm büyüklüğünde bir yağ bezesi var. Ameliyatla alınacak fakat çevreden şöyle bir duyum aldım. Alındıktan sonra daha fazla çıkmaya başlıyormuş. Vücuda yayılıyormuş. Bunun batıl olduğuna inanmakla birlikte tıbbi bir açıklaması var mı öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz