biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Yağ Bezesi (Lipom Tedavisi)

İnsanlar için sağlık son derece ciddiyet ve önem arzetmektedir. Bir çok zaman rahatsızlığını hafife alan veya önemsemeyen çok sayıda kişi vardır. İnsanlarda görülmekte olan çeşitli yüzlerce hastalık bulunmaktadır. Bu vakalardan biride Lipom yani toplumda ki bilinen ismiyle yağ bezesidir. Vücudun her yerinde (Kafa Derisi, Avuç İçi ve Ayak Tabanı hariç) görülmekte olan bu bezeler iyi huylu olarak tabir edilen bir tümördür. Fakat panik yapılıp, endişe edilmemelidir. Çünkü bu gibi rahatsız edici bezeler 5 dakika kadar kısa bir sürede cerrahi müdahale sonucunda başarıyla çıkarılmaktadır.

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezelerinin oluşum nedeni henüz net bir şekilde tespit edilemese de, bilim adamları yağ bezlerinin çok fazla çalışması nedeniyle oluştuğunu açıklamışlardır.

Yağ Bezesi Nerelerde Görülür?

Bu bezelerin görüldüğü bölgeler, yağ dokusu olan yerlerdir. Çoğunlukla göbek ve sırt bölgelerinde meydana gelmektedir. Aynı zaman da kol ve bacaklarda da meydana gelen şişlikler yağ bezesi belirtisi olabilmektedir. Bu bezelerin herhangi bir ağrı veya sızı gibi şikayetleri yoktur. Cilt altında bulunan bezenin hareket ettirilmesi teşhis edilmesinde ki en büyük unsurdur.

Yağ Bezesi Kafada Olur mu?

Kafada bulunmaz. Bununla birlikte avuç ve ayak tabanlarında da beze oluşmaz. Kafada görünen yağ bezesi tarzı oluşan vakalar yağ kistidir. Fakat çoğu zaman yağ bezesi ile karıştırılır.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi ilaç, krem veya bitkisel karışımlarla tedavi olunacak bir durum değildir. Vücuttan alınması için cerrahi bir yöntem gerekmektedir. 5 dakikada yağ bezelerinin çıkarılması için kliniklerimizde genel cerrahi tarafından uygulanan yöntemler bulunmaktadır.

Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi işlemi için lokal anestezi kullanılmakta ve çok hızlı ve kolay bir şekilde 5 dakikada tamamlanmaktadır. Cilt altında bulunan yağ bezesinin büyüklüğü kadar küçük bir kesi yapılmaktadır. Örneğin 4 cm büyüklüğünde bir vakaysa, kesi sadece 1-1,5 cm kadar bir bölgeye uydulanmaktadır. Bu kesiden yağ bezesi çıkarılarak cerrahi dikiş ile tekrar kapatılmaktadır. Uygulanan bu tedaviden sonra hastanın kesinlikle ne hastanede ne de evinde istirahat etmesi gerekmemektedir. Tedavi sonrası çıkarak günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal bir anestezi ile yapılan yağ bezesi ameliyatı sadece 5 dakika sürecek bir işlemdir. Cilt altında biriken yağ bezesinin büyüklüğüne göre kesi hesaplanır. Örnek 4 cm büyüklüğünde bir kitleyi çıkarmak için sadece 1 – 1,5 cm alanda kesi yapmak yeterlidir. Yapılan kesiden yağ bezesi çıkarılarak cerrahi dikiş ile kapatılmaktadır. Hasta işlem sonunda hastanede yatma gereği olmadan, iş gücü kaybı vs olmadan evine işine dönebilmektedir.

Ücretsiz Muayene İmkanı
Idea kliniklerinde SGK mensubu olan tüm yağ bezesi hastaları ücretsiz olarak muayene edilmektedir. Ankara, İzmir ve İstanbul’da bulunan toplamda 5 şubemiz ile hizmet vermekteyiz.

Referanslar:
https://www.ideatip.net/yag-bezesi-lipom-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
http://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/

18 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Reşit

  Kollarımın belirli bölgelerinde nohut tanesi büyüklüğünde yağ bezeleri var istemsiz oynuyorum ve son dönemde ağrı yapmaya başladı ne yapmalıyım ?

  1. Doktorunuz

   Merhaba;
   Aldırabilirsiniz. Günlük yaşantınızı engellemez. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 2. Ayhan

  Başımda yağ bezesi var ve okuduğum kadarıyla saçlar kesilmeden alınıyor bu işlemi yaptırmam için öncelikle ne yapmam gerekir ?

  1. Doktorunuz

   Merhaba;
   Hicbir hazırlığa gerek yoktur. Saçlarınız kesilmeden geldiğiniz gün içerisinde durumuna göre 15- 20 dakika içerisinde tedavi olabilirsiniz.

 3. Alev

  Hocam merhaba vajina dudağında yağ bezesi gibi bir kitle var . Bunu lokallemi yoksa genel anestezi ilemi alacaksınız.

  1. Asistan

   lokal olarak alabiliriz uygunsa

 4. Sahin

  Gözümün altında çıktı hocam aldırma fiyati neydi acaba

  1. Asistan

   0542 231 2823 veya 0216 357 00 02 bize ulaşın ve görüntü yollayın bakalım

 5. Tamer

  Merhaba tuvalet düzenini alışkanlık haline getiremiyorum bunun için ne yapmalıyım

  1. Asistan

   öncelikle beslenmenizi düzenlemelisiniz posalı gıdalarla beslenmelisiniz ki bağırsaklarınız dolsun boşaltım olsun her sabah düzenli gidin ıkınmayın akşamları kayısı kurusu meyve suyu gibi şeyler tüketirseniz dahada kolaylaşabilir geçmiş olsun

 6. Cemal

  İyi günler hocam yağ bezeleri kanser olur mu öğrenmek istiyorum. merhaba yağ bezesi ise olmaz. ancak yağ bezelerinden kurtulmanız mümkündür k.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 7. Nurten

  Göz çevremde yağ kistleri var küçük küçük. Onlara da işlem yapıyormsnz? normalde yapıyoruz radyofrekansla buharlaştırma işlemi uyguluyoruz.k.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 8. Anonim

  Merhaba hocam vajinamda dudak kısmında yağ bezeleri var ben aldırmak istiyorum fakat korkuyorum belden iğne yapılıyor tşkr ederim

  1. dratilla

   Lokal anestezi ilede yapılabilir. Araştırın.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 9. Yusuf

  Hocam 09.02.2021 tarihindi iki kaşımın ortasının biraz üzerinden(alnımda)yağ aldırdım. Doktorun Operasyon için yatay kesmesi gerekmezmiydi? Zira alın bölgesi diğer insanların ilk göreceği yerdir. Ve dikey yapılmış kesik izi iyileştikten sonra da hep orda duracaktır. Yatay olsaydı alın kırışıklıkları arasında kamufle olurdu diye düşünüyorum.

  1. dratilla

   İki kaş arası çizgiler genelde diktir. Fazla sorun olacağını düşünmüyorum.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 10. Ayse ipek

  Merhaba 5 yaşındaki oglumun sol koltuk altında 3 yaşından beri bir yag bezesi mevcut 3 ayda bir ultrasonla takipteyiz 5 cm idi 7 cm e çıktı.doktorlar riskli bölge koltuk altından damarlar geçtiği için diyorlar kolda güç kaybı olabilir ve yag bezesi tekrarlayabilir diyorlar.ne yapacağımızı şaşırdık su an siz ne tavsiye edersiniz

  1. dratilla

   çOcak cerrahisine göstermelisiniz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.