Anasayfa / Genel / Yüz Kırışıklıkları İçin Botox Uygulaması

Yüz Kırışıklıkları İçin Botox Uygulaması

Botox tedavisi, botoks enjeksiyonu estetik uygulamalar arasında en çok talep gören uygulamalardır. Bu yazımızda botox uygulamasının nedir, hangi durumlarda uygulanır, botox kırışıklıklara nasıl etki eder, yüz bölgesinde botox uygulması nasıl yapılır gibi soruların cevapları İDEA Estetik Kliniği Kadıköy şubesi doktorlarından Op. Dr. Oğuz Uğur tarafından detaylı olarak cevaplandırılacaktır.

Botox Uygulaması Nedir?

Estetik yaptırmak isteyenlerde uygulama sonrasında memnun kalmazsam geri dönüşü olur mu, ameliyatsız estetik uygulama yapılabilir mi gibi sorular akla gelmektedir.
Bu tür sorular aklına gelen bireyler için en uygun estetik uygulama botox uygulamasıdır. Botox uygulaması oldukça pratik bir şekilde uygulanan, kesi ve dikiş olmayan, sonuçlardan memnun kalınmaz ise müdahale edilebilen ve kalıcı olmayan bir işlemdir. Bu sayede ameliyatsız estetik isteyenler için oldukça güzel bir seçenektir. Ayrıca botox uygulaması sayesinde uzun süre, pahalı kozmetik ürünler kullanılarak engellenmek isteyen kırışıklıklar dakikalar içerisinde hem daha pratik hem de daha uygun bir bütçe ile elde edilebilmektedir.

Botoxla Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıklardan kurtulmak için en pratik, zahmetsiz ve etkili yöntem botox enjeksiyonu uygulamasıdır. Bu avantajları sayesinde meliyatsız estetik uygulamalar içerisinde en sık tercih edilen uygulamadır.
Botox enjeksiyonu sayesinde zamanla belirginleşen kırışıklıklar tedavi edilmektedir.

kadıköy botox uygulaması

Botox Uygulaması Nerelere Yapılır?

Alın Bölgesi Kırışıklıkları
Göz Çevresi (Kaz Ayakları) Kırışıklıkları
Kaş Arası Kırışıklıkları
Boyun Bölgesi Kırışıklıkları
Dudak Çevresi Kırışıklıkları
Çene Bölgesi (Massater Botox) (Çene İnceltme)
Kaş Kaldırma (Kaş çevresine uygulanan botoxla kaş kaldırma işlemi yapılabilir)

Botox Uygulaması Nasıl Etki Eder?

Botox uygulamasında botulinum toksini etken maddesi kırışıklık olan alana enjekte edilerek kırışıkları açmaktadır. Etken madde sinir blokajı oluşturarak kasılmayı gevşeterek çizgilerin açılmasını sağlamaktadır.

Botox Uygulaması Nasıl Yapılır?

Oldukça pratik bir uygulamadır. Enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Kırışıkların geçirilmesi istenen bölgede nerelere enjeksiyon yapılacağı belirlenir. Sonrasında ilaç oldukça küçül bir iğne ile enjekte edilir. Yaklaşık 10-15 dakika sürer. Sonrasında uygulanması gereken bir prosedür yoktur. Kişi gündelik hayatına devam edebilir.

Alın botoxu

Botox Uygulaması Sonrasında Kırışıklıklar Ne Zaman Geçer?

Enjeksiyon sonrasında etki görülmeye başlanır. Maximum etkisi on gün sonunda görülebilir.

Botox Uygulaması Ne Kadar Süre Etki Eder?

Uygulama etkisi 3-6 ay kadar devam etmektedir. Ancak peş peşe yapılan uygulamalardan sonra seans aralığı artmaktadır. Örneğin ilk botox uygulamasından sonraki seansa 6 ay sonra ihtiyaç duyulur. Ancak seanstan sonra uygulamanın etkisi 12 aya kadar devam edebilmektedir (süreler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir)

Özellikle kırışıklık çizgileri derinleşmeden başlanan botox uygulamalarında seans aralıkları 12 aya kadar uzayabilmektedir.

Botox Uygulaması Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Botox uygulamasından sonra birkaç saat mimik yapılmaması ve uygulama yapılan alana dokunulmaması gereklidir. Uygulamadan maximum verim alınması için birkaç saat dikkat edilmelidir.
Uygulama sonrasında 2-3 saat dik konumda kalınması önerilir.

Botox Uygulaması Yan Etkileri / Riskleri Nelerdir?

Botox uygulamasının herhangi bir kalıcı yan etkisi yoktur. Yalnızca bazı bireylerde cilt hassasiyetine bağlı olarak kızarıklık ve nadiren morarma görülebilir.

Nadiren de olsa bazı hastalarda ise işlem sırasında hafif bir yanma görülmektedir.
Bu ufak ve geçici yan etkiler dışında herhangi bir yan etki görülmez. Uygulamanın herhangi bir riski yoktur.
Oldukça pratik ve zararsız bir uygulamadır. Muayenehane ortamında kolaylıkla uygulanabilir.
(Hamilelik ve emzirme döneminde yapılması önerilmez)

Ücretsiz Muayene imkanından yararlanmak ve botox uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Bağdat Caddesi No:310 Kat:1 No:1 / Kadıköy – İstanbul (Caddebostan Işıklar) adresindeki kliniğimizi ziyaret edebilir ya da  0216 357 00 02 – 0216 357 00 03  0542 231 28 23 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar
Nigam, P. K., & Nigam, A. (2010). Botulinum toxin. Indian journal of dermatology, 55(1), 8.

Satriyasa, B. K. (2019). Botulinum toxin (Botox) A for reducing the appearance of facial wrinkles: a literature review of clinical use and pharmacological aspect. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 12, 223.

Yazar: Op. Dr. Oğuz UĞUR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz