biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Makat Çatlağı Belirtileri

Makat çatlağı konusunun açıklamasını bir önce ki konumuzda yapmıştık. (bkz: Makat çatlağı)
Peki bu hastalığın anlaşılması için meydana gelen belirtiler nelerdir, bunları sıralayalım.

makat-catlagi-belirtileri

Makat çatlağı yavaş yavaş belirsiz bir şekilde oluşan bir problem değildir. Anlık olarak ortaya çıkan bir sorundur. Oluşumunda ki en büyük etken kabızlık problemidir. Makat bölgesinde meydana gelen rahatsızlıkların bir çoğunda da en temel sebep aynı şekilde kabızlıktır. Bu tip hastalıklara maruz kalmamak için ilk olarak kabızlığa önlem almak gerekmektedir. Kabızlık bazı gıdaların düzenli olarak tüketilmesi ve bağırsakların eğitilmesi ile düzelebilen bir problemdir. Ayrıca kabızlık yaşamamak için dışkılama ihtiyacı geldiğinde tuvalete gidilmeli, kesinlikle ertelenmemelidir.

Makat Çatlağı Şikayetleri

Makatta acı, ağrı ve yanma
Makat çatlağı için yaşanılan en belirgin şikayetler acı, ağrı ve yanmadır. Dışkılama esnasında karşılaşılan bu yakınmalar, hastalığın ilerleme göstermesiyle beraber sadece dışkılama esnasında değil genele yayılmaktadır.

Makat kaşıntısı
Makat bölgesi hastalıklarının yine genel şikayetlerinden biridir. Anüs yakınlarında meydana gelen kaşıntıların bir çoğu gelip geçici olabileceği gibi, bazıları rahatsızlıktan kaynaklanan kaşıntılar olmaktadır. Fakat tek başına yaşanan kaşıntı herhangi bir hastalığın tanısının konulması için yeterli değildir. Bunun için hekim kontrolü gerekmektedir.

Makat kanaması
Makat çatlağının tanımını yaparken sorunun dışkılama esnasında anüs kenarında meydana gelen bir çizikten ibaret olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla bu çizik ile dışkı herhangi bir temas halinde bulunduğunda kanamalara yol açabilmektedir. Kanamalar tuvalet sırasında kullanılmakta olan tuvalet kağıdında görülebilmektedir.

Meme meydana gelebilir
İlerlemiş olan anal fissür rahatsızlığına kronik ismi verilmektedir. Hastalık ortaya çıktıktan 30-45 gün sonra tedavi edilmediğinde meme oluşmaktadır. Kaşıntıda belirttiğimiz gibi ortaya çıkan meme sadece makat çatlağı anlamına gelmemektedir.

Anüste daralma
Makat kaslarının kasılması ile birlikte anüste daralmalar oluşabilmektedir.

Makatta Çatlak Nasıl Geçer ?

Problemle karşılaşan kişilerin kronikleşme durumuna maruz kalmadan makat hastalıkları (proktoloji) konusunda tecrübesi olan bir hekime başvurması gerekmektedir. İlk farkedildiği zamanlar da tedavisinin ilaç ve kremle yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. Muayene olunan hekimler yeterli tedavi yöntemlerini belirteceklerdir.

Tarafımızdan tavsiye edilen tedavi tekniği botokstur.

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK
Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Metehan

  Cam çizmesi şeklindeki ağrı makat catlagı olabilir mi

  1. Doktorunuz

   Merhaba;
   şikayetiniz Akut “başlangıç aşamasında” veya kronik “ilerlemiş” olabilir. Anal fissür bir diğer adı makat çatlağı şikaetiniz için öncelikle muayene olmanız lazım.

 2. Cemal

  merhaba benim makat dışında çatlak var ve hemen hemen her büyük tuvaletimde kanama oldunu fark ediyorum o çatlakta tedavisi nedir acaba

  1. Asistan

   merhaba makat çatlağında hasta ağrı sızı acı tarif ediyorsa ve bu süre 2 haftayı geçtiyse işlemler hakkında bilgilendirilir ancak bu süreçte kötü tuvalet alışkanlıklarınızı düzeltmelisiniz kabızlık ıkınma aşırı ishal gibi durumlar sorununuzu ikiye katlayabilir net teşhis için muayene olmalısınız 02163570002 nolu hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.