Anasayfa / Genel / Anal Hematom Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Hematom Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal hematom, birden bire şiddetli bir ağrıyla beraber ortaya çıkan bir makat hastalığıdır. Türkçe’de makatta şişlik ya da pıhtı toplanması şeklinde ifade edilebilir. Hematom çoğu zaman oluştuğu bölge ve benzer şikayetlerden dolayı basur rahatsızlığı ile karıştırılır.

Hatta çevrenizde ki insanlara şikayetinizden bahsettiğiniz zaman onlarda aynı fikirde olup “sen hemoroid olmuşsun” diyeceklerdir. İnternette yaptığınız araştırmaların çoğunda edindiğiniz bilgiler basur teşhisi koymanıza neden olabilir. Bu yüzden her zaman söylediğimiz gibi makat bölgesinde yaşadığınız hastalıklarda teşhisi kendi kendinize koyup müdahale etmeyin, mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurun. Eğer mümkünse proktoloji konusunda tecrübesi olan bir genel cerrah ile görüşmeniz daha avantajlı olacaktır.

anal hematom ne zaman geçer

Anal Hematom Neden Olur?

Diğer makat hastalıkları olan anal fissür ve hemoroidin oluşumunda rol oynayan kabızlık ve ıkınma makatta şişlik problemi için de geçerli bir sebeptir. Dışkılama sırasında ıkınan kişi anüsünde basınç oluşmasına sebep olur, bu basınç ile beraber anüste ki damarlar patladığında doku içerisine doğru kanama söz konusu olur. Bu kanama damar içinde ki kan ile aynı orantıda basınca sahip olana kadar devam eder ve en son pıhtılaşarak sona erer. Bunun dışında kadınlar doğum sırasında sürekli ıkınmaya zorlandıklarından hematom meydana gelebilir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Şişlik: Anüs bölgesinde kişiden kişiye değişiklik gösteren bir şişlik söz konusu olur. Şişliğin boyutu mercimek tanesi kadar olabileceği gibi bir elma büyüklüğünde de olabilir. Şişlik mor renkte olup, sınırları gayet düzgün bir şekildedir.

Ağrı: Durup dururken birdenbire meydana gelen ağrılar çoğunlukla anal hematom (makatta şişlik) belirtisidir. Eğer ki maruz kaldığınız durum anal hematom değilse muhtemelen kıl dönmesi yani pilonidal sinüs rahatsızlığından dolayı oluşan apse söz konusu olabilir.

Kanama: Şişlik ve ağrı yanı sıra yine anüste çürük vişne renginde kanama meydana gelecektir.

Makatta Şişlik Nasıl Geçer?

Cerrahi Müdahale (Ameliyat) Tercih Edilebilir

Ameliyat kelimesini duyduğunuzda gözleriniz açılıp korkabilirsiniz. Fakat burada bahsettiğimiz aslında ameliyat değil operasyon ya da küçük bir uygulama olarak adlandırılabilir. Çünkü işlem sadece 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir. Pıhtı oluşan bölgeye çok küçük boyutta yapılan bir kesi ile pıhtı çıkarılarak işlem sonlanır. Dikişe ihtiyaç duyulmaz.

Sıcak Su Oturma Banyosu Yapılabilir

Basur hastalığında da önerilen bir yöntemdir. Bir leğenin içine sizi yakmayacak sıcaklıkta ki suyu doldurarak içine oturabilirsiniz. Bu sayede hem ağrılarınız hafifleyeceği gibi şişlikte zamanla küçülecektir. Gün içinde istediğiniz kadar yapabileceğiniz bir uygulamadır. Ancak işe yaramıyorsa mutlaka doktora başvurmalı ve cerrahi uygulama ile pıhtıyı boşalttırmalısınız.

Aşağıda ki vidoda da anal hematom tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verilmektedir.

Anal hematom hastalığından korunmak için kabız kalmamaya ve asla ıkınmamaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Referans ve Kaynaklar:
(1) https://www.basurklinigi.com/anal-hematom/
(2) https://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK

Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz