Anasayfa / Genel / İstanbul Varis Tedavisi

İstanbul Varis Tedavisi

Varis, dünya üzerinde bir çok insanın maruz kaldığı damar genişlemesi rahatsızlığı olup çoğunlukla bacaklarda meydana gelmektedir. Bacaklar dışında el, kol, yüz gibi yerlerde nadiren de olsa karşılaşılabilir. Bu rahatsızlığın tedavisi yaklaşık 20 yıldır ameliyatsız yöntemlerle tüm dünyada yapılabilmektedir. Ülkemizde de bir çok tedavi merkezi tarafından uzun yıllardır uygulanmaktadır ve bir çok varis hastası ameliyatsız yöntemler ile başarılı bir şekilde tedavi olarak, etkisini görmüştür.

Her Yöntem Her Varise Uygulanmaz!
Fakat her yöntem her varis tipine yapılamaz. Kılcal, orta ve büyük olarak 3’e ayrılan varis çeşitleri için farklı yöntemler uygulanır. Örneğin kılcal damarlara lazer ve radyo frekans uygulanırken, orta ve büyük varislere köpük tedavisi uygulanmaktadır. Yazımızın devamında ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri nelerdir, nasıl yapılır şeklinde açıklamalara detaylı olarak yer vereceğiz.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyatsız denildiği zaman insanların aklına ilk olarak ilaç, krem, bitkisel karışım ya da farklı metotlar gelmektedir. Fakat durum sanıldığı gibi olmayıp, yöntemler tamamen Kalp Damar Cerrahi Uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Tarafımızdan yaygın olarak kullanılan etkili ve başarılı cilt üzerinden uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır.

Lazerle Varis Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

1999 yılından günümüze dünya üzerinde yaygın bir şekilde kullanılıp, çok sayıda hasta bu yöntemle tedavi olup, sağlığına kavuşmuştur. Avrupa ve Amerika’da hem cilt üzerinden hem de damar içinden uygulanabilen lazer ve birazdan değineceğimiz radyo frekans en popüler yöntemler olmuştur. Lazer sadece kılcal damarların tedavisine uygun bir yöntem olup oldukça başarılıdır.

Daha önceden ultrason ile incelenerek sorunlu damarlar uzman doktor tarafından tespit edilmektedir. Daha sonrasında hasta tedavisi masasına yatırılarak herhangi bir kesi, dikiş, narkoz ya da benzeri uygulamalar söz konusu değildir. Lazer cihazı sorunlu damarlar üzerinde gezdirilerek bu kılcal damarların tahrip edilmesi amaçlanır. Tahrip kelimesi sizi korkutmasın çünkü dünya üzerinde ki tüm ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerde ki amaç damarın yok edilmesine dayalıdır.

RadyoFrekans Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıpkı lazer de olduğu gibi radyo frekans yöntemi de cilt üzerinden kılcal damarlara uygulanan bir yöntemdir. Damar içinden de uygulanabilir fakat gerek olmadığı sürece ihtiyaç duyulmaz. Hastanın kılcalları ultrason ile tespit edilir ve bu bölgelerde ki damarlar radyo dalgalarının ısısından faydalanarak yok edilir.

Skleroterapi Yöntemi (Köpük ya da İğne İle Varis Tedavisi Olarak da Bilinir)

Orta ve büyük varislerin tedavisinde en sık kullanılan yaygın, etkili ve başarılı bir yöntemdir. Cilt üzerinden ve damar içinden uygulanabilen bu yöntem tarafımızdan çoğunlukla cilt üzerinden uygulanmaktadır. Orta ve kalın varislerin içine sklerozan ismi verilen özel bir madde enjekte edilerek damarların büzüşmesi ve yok edilmesi sağlanır. Enjekte edilen ilaç böbrekler aracılığı ile vücuttan atılmakta olup, herhangi bir yan etkisi ya da zararı yoktur.

Skleroterapi ilacın saf olarak bacaklara enjekte edilmesine denir. Köpük ise ilacın hava ile reaksiyona sokulması ile elde edilen köpük benzeri maddenin enjekte edilmesidir. Her ikisi de aynı yöntemdir. Köpükte ki avantaj ilaç saf olarak değil hava ile reaksiyona sokulduğunda daha fazla damarı tedavi etmekte ve daha ekonomik olmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

– Narkoz gerekmez
– Kesi, dikiş gerekmez.
– İz kalmaz yada kısa vade de tamamen kaybolur.
– Hasta tedaviden sonra kendi imkanlarıyla merkezden çıkarak gidebilir.
– Hastalar uygulama sonrasında iş, özel ve sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
– Pansuman gerekmez
– İstirahat ya da tedavi merkezinde yatma gereksinimi duyulmaz

İstanbul Ameliyatsız Varis Tedavisi Yapan Merkezler

IDEA Klinik olarak İstanbul Kadıköy, Şişli ve Bakırköy’de ki şubelerimizde ameliyatsız varis tedavisi uygulamaktayız. Aynı zamanda Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da olmak üzere Türkiye’nin en büyük 5 ilinde toplamda 7 şubemiz bulunmaktadır. Tüm şubelerimizde ücretsiz varis muayenesi uygulanmakta olup, muayene esnasında varisleriniz ve tedaviniz hakkında detaylı bilgi verilerek isterseniz tedaviye hemen başlanılmaktadır.
https://www.ideaklinik.com.tr/varis/
https://www.kadikoyvaristedavi.com/lazerle-varis-tedavi-nasil-yapilir

Yazar: Op. Dr. Oğuz UĞUR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz