biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Hemanjiom (Damar Beni) Neden Olur

Hemanjiom önemsenmesi ve ciddiye alınması gereken özellikle yeni doğan çocuklarda görülmekte olan bir rahatsızlıktır.

Hemanjiom nedir ?

Hemanjiom rahatsızlığı halk arasında damar beni olarak bilinmektedir. Daha çok yeni doğan çocuklarda görülmektedir. Ebeveynler çocukları doğduğunda bu rahatsızlığı farkettiklerinde maalesef hayal kırıklığı yaşarlar. Bu içi kan dolu, kırmızı ve mor renkte olan rahatsızlık bazen iğne ucu kadar büyüklüğünde olurken, bazen daha büyük boyutlarda olabilmektedir. Bu rahatsızlık genelde kendi kendine küçülerek kaybolabilirken, daha çok büyümede gösterebilmektedir. Özellikle yüz, el veya kol gibi çok net şekilde görünen bölgelerde oluşması görünüm olarakta rahatsızlık verici özelliktedir. Fakat ciddiye alınıp önemsendiği taktirde tedavisi mümkündür.

Korunmak için ne yapılmalı ?

Bu rahatsızlığın tam olarak neden kaynaklandığına dair henüz bilimsel bir bilgi yoktur. Dolayısıyla önlenebilmesi içinde herhangi bir korunma yöntemi bilinmemektedir.

Vücudun hangi bölgelerinde görülür ?

Tam olarak oluştuğu bir bölge yoktur. “Damar beni” isminden de anlaşılabileceği gibi bu hastalık vücutta damar olan her bölgede oluşabilir. Karaciğer, dil, göz kapağı da bu bölgelere dahildir.

Aileler ne yapmalı ?

Öncelikli olarak aileler ve aslında tüm insanlar bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü vücutta çok küçük şekilde oluşan kırmızı noktalar önemsenmeyebilir ya da alerji olarak nitelendirilebilir fakat yeni doğan çocuklar iyi takip edilmelidir. Vücutta olmasa bile çocuğun dilinde veya göz kapağında oluşabilir. Çilek renginde oluşan bu küçük kırmızı noktalar sonrasında büyüme gösterebilir. Az önce de belirttiğimiz gibi çocukların dili dahil tüm vücudu dikkatle takip edilmelidir.

Panik yapılmamalıdır

Eğer çocuğunuzda böyle bir bulguya rastladıysanız kesinlikle endişe ederek paniğe kapılmamalısınız. Çünkü hemanjiom (damar beni) tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır hatta zaman içerisinde kendiliğinden kaybolma olasılığıda yüksektir. Bunun için ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuğun canını çok yakmadan tedavi edilebilir.

Hemanjiom Tedavisi

Öncelikle idea klinik olarak, tedavi için kesinlikle ameliyat değil ameliyatsız tedavi yöntemlerini öneriyoruz.

Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı hakkında karar verebilmek için ilk olarak kişi muayene edilmelidir. Kalp damar cerrahi uzmanı tarafından yapılması gereken bu muayene özenle ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Muayene işleminden sonra hangi tedavi yöntemine başvurulacağına karar verilir ve aile bilgilendirilir.

Tedavi çeşitleri ;

İlaçla damar beni tedavisi ;
Hemanjiom şikayeti ile muayene olmaya giden ailelere genellikle ilaç verilmektedir fakat ilaç ile tedavilerde maalesef başarı görülememiştir. Bu konuda pek tecrübesi olmayan hekimler geçiştirmek için ilaç tedavisine başvurmaktadır. Asıl gereken tedavi teknolojik ve ameliyatsız olarak yapılanlardır.

Ameliyatsız hemanjiom tedavileri

Lazer kullanılarak hemanjiom tedavisi ;
Bir çok cilt hastalığında kullanılan ve etkili olan bir yöntem olan lazer hemanjiom içinde kullanılmaktadır. Fakat sadece yüzeysel şekilde oluşmuş kabarıklık göstermeyen rahatsızlıklarda kullanılabilmektedir. Kabarıklık olan damar benlerinde maalesef herhangi bir etkisi yoktur. Yüzeysel olan vakalarda en etkili yöntem lazer olup, bir ya da birden fazla seans uygulanması gerekebilir.

Köpükle hemanjiom tedavisi ;
Varis rahatsızlıklarında çok sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Oldukça etkili, çok sık tavsiye ve tercih edilen yöntemdir. Amaç hemanjiomun görüldüğü damarlara bu ilacın enjekte edilmesiyle yok olmasıdır. Enjekte edilen ilaç hava ile reaksiyona girdiğinde köpüğe benzer bir hal aldığından dolayı ismine köpükle tedavi denmektedir. Uygulandığı andan itibaren etkisi görülmekte olan bir yöntemdir. Hemanjiom’un yoğunluğuna göre bir kaç seans şeklinde uygulanması gerekebilir.

Idea Klinik Hemanjiom Tedavi Merkezi
Hemanjiom şikayeti ile ilgili muayene ve tedavi olmak için bizlere 5 şubemizden size en yakın olan iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek hemanjiom muayenesi için hiç bir hastamızdan ücret talep etmiyoruz !

Ayrıntılı bilgi için aşağıda ki numaralardan bizimle iletişim kurabilirsiniz ;

https://www.ideaklinik.com/hemanjiom-hastaligi.html
http://www.hemanjiomtedavisi.com
http://www.damarbeni.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.