Anasayfa / Genel / Hemanjiom (Damar Beni) Neden Olur ve Tedavisi

Hemanjiom (Damar Beni) Neden Olur ve Tedavisi

Hemanjiom Türkçe’mizde “damar beni” olarak ifade edilen bir damar rahatsızlığıdır. Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bu sorun vücudun herhangi bir bölgesinde olabileceği gibi mutlaka önemsenmesi ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Yazımızın devamında hemanjiom neden olur, tedavisi nasıl yapılır, korunmak için yapılması gereken şeklinde başlıkları ve detaylı bilgileri temin edebilirsiniz.

Hemanjiom hakkında detaylı bilgi veren diğer bilgi sitelerimiz:hemanjiom damar beni tedavisi

Hemanjiom Nedir?
Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz gibi Türkçe’de damar beni olarak isimlendirilen bu hastalık dünyaya gözlerini yeni açmış olan o sevimli bebeklerde görülür. Bazen bir iğne ucu kadar küçük olabileceği gibi bazen çok daha büyük boyutlarda da olabilmektedir. Hemanjiom genellikle zaman içinde kendi kendine küçülerek kaybolabilen bir vak’a olabildiği gibi tam tersine gelişip büyüyebilen bir durumdur. Özellikle yüz, el ve kol gibi net görünen alanlarda oluşması rahatsız edici olabilir.

Aileler dünyaya gözlerini yeni açan o savunmasız yavrularında bu problemi gördüklerinde hayal kırıklığı yaşayarak endişeye kapılmaktadır ancak rahatsızlığın tedavisinin mümkün olduğunu ve ailelerin bu doğrultuda endişeye kapılıp, panik yapmamalarını ve çocuklarında ki bu sorunu çok iyi takip etmeleri gerektiğini söylemeliyim. Boyutunu sürekli olarak takip edip herhangi bir gerileme ya da ilerleme söz konusu olup olmadığının takip edilmesi en önemli faktördür. Eğer bir ilerleme söz konusu ise derhal doktora başvurulmalıdır.

Damar Beni Nasıl Önlenir?
Anne karnında meydana gelen bu durumun bebeklerde neden ve nasıl oluştuğuna dair henüz bilimsel bir bilgi yoktur. Bu anlamda korunmaya yönelik alınacak önlemlerde ne yazık ki mevcut değildir.

Vücudun Her Yerinde Oluşabilir!
Hemanjiom hastalığı vücudun her yerinde gözlemlenebilen bir rahatsızlıktır. Bazen bir toplu iğne ucu kadar küçük olabileceği gibi bazen de tüm kolu, yüzü veya bacağı sarabilecek boyutlarda olabilmektedir. Yüzeysel olabileceği gibi ciltten kabarık, pürüzlü ve şişliğe benzer şekilde olabilir.

Aileler Dikkatli ve Temkinli Olmalıdır
Toplumda bir çok insanın damar beni rahatsızlığı hakkında herhangi bir bilgisi yoktur. Özellikle yüzeysel ve küçük boyutlarda ki damar benleri ebeveynler tarafından alerji ya da doğum lekesi olarak nitelendirilir. Dünyaya henüz yeni gelmiş olan bebekler anne ve babaları tarafından kontrol edilmelidir. Çünkü çilek renginde ki bu problem sadece vücutta değil göz veya dil üzerinde de ortaya çıkabilir.

Endişeye Kapılmayın!
Çocuğunuzda bu probleme rast geldiğiniz de panik olmamalı ve sağlıklı bir şekilde düşünmelisiniz. Unutmamanız gerekir ki damar beni tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır ve bunun yanı sıra zaman içerisinde kendi kendine küçülerek kaybolabilir. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir olan bu rahatsızlık için özenli bir araştırmaya girmeli ve tedavi edebilecek bir uzmandan destek almalısınız.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?
Biz IDEA Klinik olarak ilgilendiğimiz tüm vak’aların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler tercih etmekte ve uygulamaktayız. Günümüzde bir çok rahatsızlığın birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiğine ise muayene sonucunda karar verilebilir. Damar beni de bu tarz bir rahatsızlık olup hangi yöntemin uygulanması gerektiği muayene sırasında anlaşılabilir.

Tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanımız tarafından yapılacak olan muayene sonucunda aileler detaylı bir şekilde bilgilendirilir.

Hemanjiom Hastalığının Tedavi Yöntemleri

İlaçla Hemanjiom Tedavisi
Damar beni tedavisi adına geliştirilmiş olan ilaçlar bazı yüzeysel ve çok kabarık olmayan vak’alarda başarı gösterebilir. Bazı vak’alarda ise maalesef hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Damar beni hakkında bilgisi ve tecrübesi olmayan doktorlar her vak’aya ilaç önerebilir. Aileler ilacın hiç bir tesirinin olmadığını gördüklerinde üzülerek tekrar endişeye kapılır. Bu sebeple gideceğiniz doktorun bu konuda tecrübesi ve bilgisi olup olmadığını iyice araştırmanız gerektiğini unutmayın!

Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi

Lazer: Çoğu cilt probleminde kullanılmakta olan lazer, başarılı ve etkili bir yöntem olduğu gibi damar beni sorununda da kullanabilen bir uygulamadır. Yalnızca yüzeysel sıkıntılarda başarı ve etkili olan lazer kabarık ve büyük damar benlerinde iyileşmeye yardımcı olamaz.

Köpük Skleroterapi: Özellikle varis hastalarının tedavisinde oldukça başarılı olup, yaygın bir şekilde kullanılan köpük yöntemi hemanjiom tedavisinde de tercih edilen ve etkili olan bir uygulamadır. Sorunun meydana geldiği damarlara özel bir ilacın enjekte edilmesiyle hemanjiom küçülür ve yok edilir. İlaç enjekte edilmeden önce hava ile reaksiyona sokulup beyaz renkte köpüğe benzer bir hal aldığı için ismine köpük tedavisi denilmektedir. Saf olarak enjekte edilmesine ise skleroterapi denilmektedir. Vak’anın yoğunluğuna göre bir kaç seans uygulanması gerekebilir.

IDEA Klinik Hemanjiom Merkezi
Çocuğunuzda, kendinizde veya bir yakınınızda hemanjiom mevcutsa muayene ve tedavi olmak için bizden bilgi ve randevu alabilirsiniz. Bu rahatsızlığın tedavisinde Bakırköy, Şişli, İzmir, Ankara ve Bursa’da görev yapmakta olan kalp damar cerrahi uzmanlarımız hizmet vermektedir.

https://www.ideaklinik.com/hemanjiom-damar-beni.html

https://www.hemanjiomtedavisi.com
https://www.damarbeni.com

Yazar: Op. Dr. İbrahim KAVAK

Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. İbrahim KAVAK 1991 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz